В більшості країн сучасного світу полігамія – явище нечасте
У США сімейні відносини з більш ніж однією людиною були визнані кримінальними проступками в 1882 році. У деяких частинах світу, зокрема на Близькому Сході та в Азії, полігамія легальна, але не поширена, а ось в певних країнах Західної та Центральної Африки ця практика доволі популярна.
Лише близько 2% світового населення проживає в полігамних сім’ях, а в переважній більшості країн ця частка становить менше 0,5%. Полігамія заборонена в багатьох країнах світу, але у державних органів управління шлюбами часто є обмеження. У багатьох країнах шлюби регулюються релігійним або звичаєвим правом, яке означає, що контроль над ними здійснюється священнослужителями або лідерами громад.
Полігамію найчастіше можна відстежити на практиці в країнах Африки на південь від Сахари, де 11% населення проживають у сім’ях, що складаються з більш ніж однієї людини. Багатоженство не суперечить закону в країнах Західної та Центральної Африки, включаючи Буркіна-Фасо (36%), Малі (34%) і Нігерію (28%), згідно з даними PewResearch.
Мусульмани в Африці частіше, ніж християни, живуть в таких сімейних союзах (25% проти 3%), але в деяких країнах така практика популярна серед прихильників народних релігій. Наприклад, в Буркіна-Фасо 45% людей, які сповідують народні релігії, 40% мусульман і 24% християн живуть в полігамних сім’ях. Чад – єдина країна, де християни (21%) з більшою ймовірністю, ніж мусульмани (10%), будуть перебувати в таких сімейних відносинах.
У багатьох країнах, де дозволена полігамія, проживає велика кількість мусульман. Менше 1% чоловіків-мусульман живуть з більш ніж однією жінкою в Афганістані, Пакистані, Бангладеші, Ірані та Єгипті – країнах, де така практика є законною для мусульман. Також у рамках закону вона й в Саудівській Аравії, Катарі, Об’єднаних Арабських Еміратах та інших сусідніх країнах.
Мусульманські прихильники полігамії часто цитують вірш 4:3 Корану, в якому говориться, що чоловіки можуть брати стільки дружин, про скількох вони зможуть піклуватися, а також вказують на те, що у пророка Мухаммеда було декілька дружин. Історики відзначають, що ісламське керівництво з полігамії було видане під час воєн в Аравії в VII столітті, коли було багато вдів та сиріт, які потребували фінансової підтримки. Полігамія також найбільш поширена там, де чоловіки, зазвичай вмирають молодими.
Релігія часто відіграє роль в тому, як полігамія регулюється та реалізується в межах однієї країни. В Індії чоловікам-мусульманам дозволено одружуватися з декількома жінками, а чоловікам інших релігійних груп – заборонено. Однак в країнах, де полігамія поширена, її часто практикують люди всіх віросповідань. Така ситуація в Гамбії, Нігерії, Малі, Чаді та Буркіна-Фасо, де принаймні один з десяти чоловіків з релігійної громади має декілька дружин.
Полігамія зазвичай має стандартну форму, коли чоловік одружується з декількома жінками. Поліандрія – система сімейних відносин, при якій у однієї жінки багато чоловіків, – зустрічається рідше, і в основному серед невеликих громад по всьому світу. Наприклад, у Буркіна-Фасо, де полігамія широко поширена, подружжя повинно погодитися з тим, що шлюб буде полігамним з самого початку, щоб чоловікові було дозволено взяти іншу дружину в майбутньому. В Джібуті суддя записує думки дружин про будь-який новий шлюб та досліджує соціально-економічне становище чоловіка до затвердження шлюбного контракту з новою дружиною.