Відчуття міри «щастя» згасає з кількістю прожитих років
Більшість опитаних громадян України вважають себе швидше щасливими, ніж нещасними. Такі дані дослідження громадської думки наводить Соціологічна група «Рейтинг».
Згідно з даними опитування, дуже щасливими себе вважають 29% населення (цей показник в порівнянні з весною 2020 виріс з 19%), швидше щасливими – 50%, не дуже щасливими – 17% і лише 2% – абсолютно нещасні.
При цьому, чим молодший вік, тим щасливіше себе почувають опитані, оскільки в молодості позитивна установка на життя, впевненість у своїх силах, рівень активності та плани на майбутнє зазвичай кращі.
Цікаво, що 64% респондентів вважають, що щастя людини залежить в першу чергу від внутрішнього стану людини (в квітні 2020 року так вважало 70% респондентів). Це зниження ймовірно можна пояснити тим, що зовнішні обставини (ситуація з пандемією) залишаються несприятливими, і ми не можемо на них ніяк вплинути.
У той же час, 27% опитаних переконані, що щаслива людина чи ні – це залежить від зовнішніх обставин. Цікаво, що жінки більше схильні вважати, що щастя – це в першу чергу результат внутрішнього стану людини. Взагалі чим щасливіша людина, тим більше вона погоджується з такою ж думкою.
Разом з тим майже половина нещасних респондентів переконані, що щастя залежить від зовнішніх обставин.
Загалом ступінь негативних емоційних станів українців на початку 2021 року і їх динаміка не викликає занепокоєння. Зниження рівня депресії, тривожності та втоми пояснюється періодом опитування (зимовий цикл свят), коли увага суспільства перемикається на більш оптимістичну і позитивну атмосферу (відпустки, зустрічі з близьким і рідним, надії і плани на 2021 рік), а також адаптацією до способу життя під час пандемії.
Опитування проводилося 14–16 січня 2021 року. Методом телефонного інтерв’ю на основі випадкової вибірки телефонних номерів було опитано 1 600 респондентів у віці від 18 років і старше. Статистична похибка не перевищує 2,4%.
Нагадаємо, за результатами соціологічного опитування з’ясувалося, що серед громадян України знизився рівень хвилювання через те, що вони особисто або їхні близькі можуть захворіти на коронавірус.