Городяни надають перевагу магазинам
Найпопулярнішим місцем покупки продуктів харчування для більшості українців є супермаркети і гіпермаркети – їх відвідують 75% опитаних українців і з часом частка цих магазинів стає все більшою. Такі результати дослідження громадської думки наводить Соціологічна служба R@B Group.
За даними соцопитування, також досить поширеним для кожного другого громадянина залишається відвідування невеликих магазинів біля будинку – 51%. Трохи менша, але також істотна частка людей купує продукти на ринку – 46%. Значно рідше віддається перевага при виборі місця для покупки продуктів спеціалізованим магазинам – 14%, лотків або торговцям на вулицях, біля метро – 6%.
Основними зовнішніми факторами, які формують відмінності в популярності точок продажу продуктів харчування серед населення, є регіон проживання і тип населеного пункту.
Так, жителі східних (87%), південних (78%) і центральних (78%) регіонів країни частіше вважають за краще супермаркети і гіпермаркети, ніж жителі західних регіонів (60%). Тоді як в невеликих магазинах біля будинку частіше скуповуються в західних регіонах (62%), дещо рідше в південних (53%), центральних (50%) і східних (37%).
На ринках найчастіше купують продукти харчування в південних регіонах (61%). Для жителів обласних центрів і міських поселень також більш характерна покупка продуктів харчування в супермаркетах або гіпермаркетах (96% і 81% відповідно), ніж для жителів сільської місцевості (47%). Останні ж частіше користуються невеликими магазинами біля будинку (69%), в містах частка таких людей трохи менша (49%), а в обласних центрах менша навіть удвічі (34%).
Для українців, які вважають за краще купувати продукти харчування в супермаркетах або гіпермаркетах, серед усіх безсумнівним лідером є мережа супермаркетів «АТБ», де робить покупки майже половина населення (47%), інша половина розподіляється між мережами супермаркетів/гіпермаркетів «Сільпо» (10%), «Ашан» (3%), «Еко-маркет» (2%), «Varus» (2%), «Велика Кишеня» (2%), «Metro» (2%), «Фора» (1%), «Novus» (1%). Велику частку серед усіх супермаркетів складають регіональні: на території Полтавської та Кіровоградської областей мережа «МаркетОПТ» (3%), мережа супермаркетів «Клас» в Харкові (2%), «Рукавичка» (1%) у Львівській області. Значна частина населення також стверджує, що взагалі не користується жодним з можливих супермаркетів або гіпермаркетів (18%).
Опитування проводилося в період з 4 по 14 березня 2021 року. Методом особистого інтерв’ю був опитаний 1 801 респондент у віці від 18 років і старше у всіх регіонах України за винятком непідконтрольних окремих територій в Донецькій і Луганській областях, АР Крим та м. Севастополь. Максимальна похибка вибірки не перевищує +/- 2,4%.
Нагадаємо, за даними соціологічного опитування, переважна більшість українців в своєму спілкуванні за допомогою технічних засобів віддає перевагу чотирьом основним мобільним додаткам.