headerImage
Суспільний інтерес

Однакова кількість українців відчуває себе європейцями і космополітами, – опитування

Антон Годенко

«Радянськими людьми» себе вважають менше п’яти відсотків громадян

Для ідентичності середньостатистичної особистості властива множинність форм само ідентифікації. Зокрема, склалася певна ієрархія спільнот (народів), до яких люди себе відносять: народ свого міста або селища, своєї провінції/регіону, країни в цілому, міждержавного об’єднання, до якого входить країна. Такі дані за результатами дослідження громадської думки оприлюднює Соціологічна служба R@B Group.

Переважаючою ідентичністю жителів України протягом останніх 9 років є національно-громадянська (вважають себе передовсім громадянами України), а також з істотним відставанням, локальна (вважають себе жителями свого населеного пункту). Найвищий рівень національно-громадянської самосвідомості українців (60% і вище) протягом останніх дев’яти років припав на 2014 – початок 2018 рр., а також спостерігається в 2019 – початку 2021 рр. локальна ідентичність за цей же відрізок часу в середньому варіювалася в межах приблизно чверті опитаних з максимумом в грудня 2016 (30%) і мінімумом у березні 2014 року (17%).

Ще дві ідентичності – регіональна і «пострадянська» – мали різні тенденції розвитку. Якщо «пострадянська» ідентичність (вважають себе радянською людиною) з 2012 року мала тенденцію до «згасання» (з 10% до 3%), то регіональна водночас зберегла свої позиції (на рівні 6-10%) і зараз займає третє місце. Решта самоідентифікації (космополітична, європейська, суто етнічна) виявлені серед українців вкрай слабо.

Як показують результати березневого опитування, на сьогоднішній день майже дві третини жителів країни (61%) насамперед ідентифікують себе українцями, громадянами України, тоді як насамперед ототожнює себе зі своїм населеним пунктом (локальна ідентичність) кожен п’ятий опитаний (20%) . Далі з великим відставанням йде регіональна самоідентифікація (6%), «пострадянська» (4%), «європейська» і «космополітична» (по 3%). Представниками своєї національності себе ідентифікує 1% опитаних.

Примітно, що локальна ідентичність – приблизно в рівній мірі властива жителям усіх типів населених пунктів і регіонів (крім Центру, де вона порівняно нижче), а також представників усіх вікових категорій (крім молоді, серед якої вона порівняно нижче).

Регіональна ідентичність – так само приблизно порівно властива жителям всіх типів населених пунктів і регіонів (крім Півдня, де вона порівняно вища), а також представників усіх вікових категорій. «Пострадянська» ідентичність – найбільш характерна для українців старшого віку («60+»), але майже відсутня в українців до 40 років.

«Європейська» ж ідентичність порівняно більше проявляється серед молоді й «сорокарічних», жителів центральних областей та обласних центрів. А «космополітами» порівняно частіше себе вважає молодь, жителі Сходу України і «сорокарічні» українці.

Опитування проводилося в період з 4 до 14 березня 2021 року. Методом особистого інтерв’ю був опитаний 1 801 респондент віком від 18 років регіонах України за винятком непідконтрольних окремих територій в Донецькій і Луганській областей, АР Крим та м. Севастополь. Максимальна ститистична похибка вибірки не перевищує +/- 2,4%.

Нагадаємо, за даними соцопитування, за останні два роки (з січня 2019 року до березня 2021 р.) українці почали частіше заощаджувати на відпочинку і відпустці (51% проти 47%), на дозвіллі та розвазі (41% проти 36%), а також на предметах розкоші (23% проти 18%).

європеєцькосмополіт
Опитування
poll5x
9

голосів

Голосування

Залишилось 27 днів 15 годин

Наскільки якісною та доступною є медицина у вашому населеному пункті?

Під час війни багато закладів охорони здоров’я зазнали руйнувань. Як ви оцінюєте доступність та якість медичних послуг там, де ви живете?

Image

IViche Blitz

0 коментарів


Поширити:

Вам може сподобатись