«Радянськими людьми» себе вважають менше п’яти відсотків громадян
Для ідентичності середньостатистичної особистості властива множинність форм само ідентифікації. Зокрема, склалася певна ієрархія спільнот (народів), до яких люди себе відносять: народ свого міста або селища, своєї провінції/регіону, країни в цілому, міждержавного об’єднання, до якого входить країна. Такі дані за результатами дослідження громадської думки оприлюднює Соціологічна служба R@B Group.
Переважаючою ідентичністю жителів України протягом останніх 9 років є національно-громадянська (вважають себе передовсім громадянами України), а також з істотним відставанням, локальна (вважають себе жителями свого населеного пункту). Найвищий рівень національно-громадянської самосвідомості українців (60% і вище) протягом останніх дев’яти років припав на 2014 – початок 2018 рр., а також спостерігається в 2019 – початку 2021 рр. локальна ідентичність за цей же відрізок часу в середньому варіювалася в межах приблизно чверті опитаних з максимумом в грудня 2016 (30%) і мінімумом у березні 2014 року (17%).
Ще дві ідентичності – регіональна і «пострадянська» – мали різні тенденції розвитку. Якщо «пострадянська» ідентичність (вважають себе радянською людиною) з 2012 року мала тенденцію до «згасання» (з 10% до 3%), то регіональна водночас зберегла свої позиції (на рівні 6-10%) і зараз займає третє місце. Решта самоідентифікації (космополітична, європейська, суто етнічна) виявлені серед українців вкрай слабо.
Як показують результати березневого опитування, на сьогоднішній день майже дві третини жителів країни (61%) насамперед ідентифікують себе українцями, громадянами України, тоді як насамперед ототожнює себе зі своїм населеним пунктом (локальна ідентичність) кожен п’ятий опитаний (20%) . Далі з великим відставанням йде регіональна самоідентифікація (6%), «пострадянська» (4%), «європейська» і «космополітична» (по 3%). Представниками своєї національності себе ідентифікує 1% опитаних.
Примітно, що локальна ідентичність – приблизно в рівній мірі властива жителям усіх типів населених пунктів і регіонів (крім Центру, де вона порівняно нижче), а також представників усіх вікових категорій (крім молоді, серед якої вона порівняно нижче).
Регіональна ідентичність – так само приблизно порівно властива жителям всіх типів населених пунктів і регіонів (крім Півдня, де вона порівняно вища), а також представників усіх вікових категорій. «Пострадянська» ідентичність – найбільш характерна для українців старшого віку («60+»), але майже відсутня в українців до 40 років.
«Європейська» ж ідентичність порівняно більше проявляється серед молоді й «сорокарічних», жителів центральних областей та обласних центрів. А «космополітами» порівняно частіше себе вважає молодь, жителі Сходу України і «сорокарічні» українці.
Опитування проводилося в період з 4 до 14 березня 2021 року. Методом особистого інтерв’ю був опитаний 1 801 респондент віком від 18 років регіонах України за винятком непідконтрольних окремих територій в Донецькій і Луганській областей, АР Крим та м. Севастополь. Максимальна ститистична похибка вибірки не перевищує +/- 2,4%.
Нагадаємо, за даними соцопитування, за останні два роки (з січня 2019 року до березня 2021 р.) українці почали частіше заощаджувати на відпочинку і відпустці (51% проти 47%), на дозвіллі та розвазі (41% проти 36%), а також на предметах розкоші (23% проти 18%).