Кожен другий об’єкт водопостачання в Україні не відповідає стандартам
З початку 2021 року в Україні перевірено більш ніж 10 тисяч об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання. Під час здійснення перевірок вимог санітарного законодавства встановлені порушення у 53% випадків, тобто на кожному другому перевіреному об’єкті водопостачання. Про це повідомляє Держпродспоживслужба України з посиланням на слова її очільниці Владислави Магалецької.
Як говорить Магалецька, з початку року Держпродспоживслужбою досліджено більше 15 тисяч проб питної води централізованого водопостачання і не відповідало гігієнічним нормативам – 16% з них. Крім того, досліджено більше 3 тисяч проб питної води з нецентралізованих джерел водопостачання – відхилення встановлено майже у третині випадків. Найбільші показники відхилення проб питної води за мікробіологічними показниками встановлено у таких областя, як Миколаївська – 81%, Одеська – 72%, Херсонська – 79%, Запорізька – 76% та Харківська – 63%.
Магалецька зазначила, що серед найпоширеніших порушень, які виявляються на об’єктах централізованого водопостачання – порушення облаштування та організації зон санітарної охорони артсвердловин, зношеність обладнання та мереж, відсутність виробничого лабораторного контролю води, яка надходить у водопровідну мережу, непроведення профілактичної промивки та дезінфекції водопровідних споруд тощо.
Водночас на переважній більшості об’єктів нецентралізованого водопостачання не проводиться щорічне планове обстеження колодязів, їх чищення, дезінфекція та знезараження питної води, не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води, відсутні санітарні паспорти або не визначений балансоутримувач.
Зв’язку з таким перебігом подій у Держпродспоживслужбі переконані, що для того, щоб змінити ситуацію, необхідно максимально адаптувати законодавство України до європейських норм.
Нагадаємо, в Україні централізованим водопостачанням забезпечено 99% міст, 90% селищ міського типу та 30% сільських населених пунктів.