Альтернативою ЄС українці бачать рівновіддаленість від Європи і Росії
Трохи більше половини українців хочуть, щоб наша країна вступила до ЄС, і майже стільки підтримує вступ до НАТО.
Про це свідчать результати опитування «Покоління незалежності: цінності та мотивації», проведеного соціологічною групою «Рейтинг».
За результатами опитування, яке стосувалося поглядів щодо майбутнього України на міжнародній арені, не менше половини опитаних підтвердили свої прозахідні прагнення. Зокрема, за вступ в ЄС виступають 64%, у НАТО – 54%.
Найбільше тих, хто підтримує європейське майбутнє України, серед наймолодших (16–24 років): 66% за вступ в НАТО, 75% за вступ в ЄС. Але навіть і в найстарших категоріях не менше половини респондентів за рух України у західному напрямку.
Питання вступу до Євросоюзу хоча і має регіональні відмінності (підтримка зменшується у напрямку з Заходу на Схід), але не так критично «розділяє» суспільство, як питання вступу до НАТО.
Загалом серед наймолодших (16–24 років), на відміну від старших, простежується тенденція до консолідації навколо проєвропейської ідеї України. Навіть на Сході, де більшість проти вступу в ЄС, серед молоді – більшість за (58%).
Втім, стійкою альтернативою європейської інтеграції є не стільки проросійський вектор, як запит на рівновіддаленість від Заходу та Росії – такий варіант обрали 35%. Серед противників вступу до ЄС лише чверть висловлюються за рух у напрямку Росії. Інші – за самостійний розвиток. У віковому розрізі найбільшими прихильниками рівновіддаленості є середнє покоління (25–50 років). У східних областях запит на рівновіддаленість домінує над проєвропейським напрямком, а в західних – над проросійським напрямами.
Примітно, що такий погляд на майбутній розвиток України не має різких регіональних залежностей. За виключенням Галичини (де прихильників рівновіддаленості близько 20%), в усіх інших регіонах рівень підтримки такого вектору коливається від 30 до 45%.
Дослідження проводили з 20 липня до 9 серпня 2021 року серед населення України віком від 16 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибіркова сукупність: 20 000 респондентів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: по Україні – не більше ніж 1,0%, по області – не більше ніж 4%.
Нагадаємо, за останні 5 років Україна виконала Угоду про асоціацію з ЄС на 54%. Цього року експорт української продукції до Євросоюзу може сягнути 20 млрд євро.