Понад два мільярди гривень при закупівлі «Пакунку малюка» були використані за відсутності прозорої системи тендерів
Через неконкурентну закупівлю «Пакунків малюка», під виглядом проєктів міжнародної технічної допомоги, яка фактично не здійснювалась протягом трьох років, держава зазнала понад 129 млн грн збитків. Про це свідчать результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на надання одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка», проведеного Рахунковою палатою України.
Як зазначили у РПУ, впродовж 2018–2020 років у державі мали реалізовуватися два проєкти міжнародної технічної допомоги (МТД), в рамках яких мали закупити «Пакунки малюка». У 2018–2019 роках Україна фінансувала ці проєкти за рахунок коштів державного бюджету.
Загалом протягом цього періоду з державного бюджету на придбання «Пакунків малюка» та виплату грошової компенсації виділили 2,5 млрд гривень. За ці кошти придбані 587 тис. «Пакунків малюка» та виплачена грошова компенсація їх вартості для понад 83 тис. малюків. Тобто потреба в «Пакунках малюка» та виплата грошової компенсації їх вартості забезпечена на 94%. При цьому аудитори встановили, що 84% коштів (2,1 млрд грн) були використані за відсутності прозорої системи закупівлі та в неконкурентний спосіб.
«Україна не отримала за три роки жодної міжнародної технічної допомоги, але під її виглядом бюджетними коштами оплачені посередницькі послуги. При цьому не були проведені публічні процедури закупівлі. Це призвело до розтрати бюджетних коштів на суму понад 129 млн грн», – зазначили в РПУ.
Варто сказати, що протягом зазначеного періоду також чотири рази змінювався вміст «Пакунку малюка» – асортимент розширено з 25 до 35 найменувань, а кількість предметів з 30 до 91 одиниці. При цьому перелік товарів не є вичерпним, в ньому відсутні теплі речі, встановлені також факти неповної комплектації «Пакунків малюка».
Аудитори також вважають, що розмір грошової компенсації вартості «Пакунку малюка» 5 тис. грн недостатній для самостійного придбання батьками немовлят повного переліку товарів, які входять до «бебібоксу». При придбанні аналогічних речей у роздріб його вартість фактично збільшується з 5 тис. до 9 тис. гривень.
Ревізори також виявили, що 124 тисячі осіб, діти яких народились у зазначений період, взагалі не отримали такої допомоги з державного бюджету. Це, зокрема, пов’язано з тим, що видача пакунків на дітей, народжених з 24 жовтня до 31 грудня 2020 року, мала здійснюватися протягом січня–березня 2021 року. Ще майже 15 тис. дітей в Донецькій області отримували грошову компенсацію у розмірі 3,25 тис. грн за рахунок обласного, а не державного бюджету.
Крім того, з початку року не отримали допомогу більше 90 тисяч батьків дітей, народжених протягом січня–квітня 2021 року, оскільки станом на 12 травня 2021 року «Пакунки малюка» не закуплені. Це свідчить про неефективне використання бюджетних коштів і порушення прав отримувачів допомоги.
Наразі таким станом речей із формуванням «Пакунку малюка» зацікавилися правоохоронні органи, які вже звернулися до Рахункової палати за матеріалами цього аудиту.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України схвалив для внесення до Верховної Ради законопроєкт, який передбачає збільшення до 50 тис. грн з початку наступного року розміру допомоги при народженні дитини.