Дрібні партії, які не претендують на перемогу, пропонують лідерам виборчих перегонів купити їхні місця в комісіях. Ціни, залежно від попиту, можуть сягати навіть 15 тисяч доларів
Про це повідомляє громадський рух «Чесно».
«Головне завдання членів комісій на місцевих виборах – рахувати голоси та затверджувати протоколи з результатами виборів. Для партій чи кандидатів важливо мати контроль над роботою комісії, щоб спробувати протягнути потрібне їм рішення. Через це на кожних виборах є два чорних ринки, які утворюються довкола виборчих комісій», – мовиться в дослідженні «Чесно».
Перший – продаж місць у територіальних виборчих комісіях (ТВК). Ціни різняться і в залежності від попиту можуть сягати навіть 15 тисяч доларів.
Другий чорний ринок – розрахунки з членами комісій. За офіційні кілька сотень гривень члени комісій працювати, зазвичай, не збираються. Тому партії можуть виплачувати їм більше грошей готівкою. Суми можуть становити від кількох тисяч гривень членам дільничних виборчих комісій (ДВК) до 25 тисяч гривень членам окружних виборчих комісій (ОВК).
За словами колишнього народного депутата Павла Різаненка, на минулих місцевих виборах членам ДВК пропонували від 1,5 тис. до 3 тис. гривень.
«Для ТВК та ОВК, як правило, партії пропонують 10 тисяч гривень. Якщо член виборчої комісії має хороший досвід, може отримати й 20–25 тисяч гривень за місяць роботи», – розповів Різаненко.
За його словами, ОВК і ТВК – еліта виборчого процесу. Як правило, на ці місця заводять юристів. Якщо це голова чи секретар, то надбавки можуть бути на рівні 5–10 тисяч. Все це обговорюється між партіями і тими, хто йде до комісії.
Боротися з чорним ринком, вважають у «Чесно», можна двома шляхами:
- якщо введуть автоматичні пристрої для зчитування бюлетенів, і роль ДВК і ТВК стане більш формальною;
- якщо квоти непарламентських партій будуть розподіляти жеребкуванням між тими партіями, які виграли на попередніх виборах на рівні обласних, районних і міських рад. У парламенті ж є гарантована квота для парламентських партій. Такий принцип застосували б і на місцевих виборах.
Нагадаємо, згідно з дослідженням, проведеним рухом «Чесно», витрати політичних партій та кандидатів у міські голови і в депутати на виборах у Києві становлять 310 млн гривень. Джерело походження більшості грошей невідоме.