80% постраждалих – найчастіше жінки
Через карантинні заходи в Україні різко зросла кількість випадків домашнього насильства. Від домашньої тиранії частіше страждають жінки. Саме 80% скарг через насильство вдома надходять від жінок. Про це повідомила Уповноважена із прав людини Людмила Денисова, передає інформагентство «Укрінформ».
За словами омбудсменки, лише 20% звернень про домашнє насильство надходить від чоловіків, решта – від жінок. Денисова зазначила, що це – злочин і ніяк не приватна справа окремої родини. Тому про такі випадки треба говорити, а жертвам необхідно звертатися до правоохоронних органів.
Денисова зауважила, що люди частіше повідомляють про фізичне та психологічне насилля. Але є ще випадки економічного та сексуального, яке зазвичай намагаються приховати, щоб «не виносити сміття з дому».
Усі звернення від жертв домашнього тирана чи тиранки передаються до поліції та органів соціального захисту та служб з прав дітей.
Згідно з даними поліції, у поточному році до охоронної служби надійшло більше повідомлень та заяв про факти домашнього насильства, ніж було зафіксовано в 2019 році. Там зазначають, що їхня кількість збільшилася майже вдвічі. Таку ситуацію пов’язують із вимушеними карантинними нормами, коли члени родини змушені весь час перебувати вдома.
Денисова додає, що в Україні не вистачає органів, куди б можна було звернутися за допомогою жертвам насильства. За її словами, у семи регіонах країни немає притулків для тих, хто постраждав від домашнього насильства. Але у тих областях, де є такі заклади, необхідно мати при собі тест на COVID-19 з негативним результатом, щоб туди потрапити.
Також стосунки між органами соцзахисту та охорони здоров’я залишають бажати кращого, коли мова йде про медичну й психологічну допомогу, яка б відповідала міжнародній практиці. В Україні величезна кількість постраждалих навіть не знають, що мають право на безкоштовну допомогу.
Можна тільки уявляти масштаб проблеми, якщо за неповний 2020 рік по допомогу звернулося 42 тисячі українців. Решта мовчить, адже у суспільстві склалася ситуація, коли зазвичай у побиттях звинувачують саме жертву, мовляв, довела, змусила тощо.
Нагадаємо, У Росії сімейні тирани відбуваються штрафом 5 тисяч рублів.