headerImage
Суспільний інтерес

У Білорусі за солідарність з протестуючими звільнили трьох артистів Національної опери

Наталія Бойко

Всі вистави театру скасовано до 20 листопада

З Національного театру опери і балету в Мінську звільнили концертмейстера оркестру Регіну Саркісову, відомого оперного співака Іллю Сільчукова та диригента Андрія Галанова. Ще двоє їхніх колег, Алла Джиган і Олександра Потеміна, можуть бути звільнені, повідомляє TUT.by.

Раніше, 27 жовтня, перед початком вистави «Царська наречена» оркестранти театру публічно звернулися до глядачів, заявивши, що виступають проти насильства, яке коїться в країні. «Не розумію, яким чином можна як ні в чому не бувало грати, співати і танцювати», – сказав один з виступаючих. Після цього глядачі в залі заспівали неофіційний гімн протестуючих «Магутны Божа» («Боже всемогутній»).

Пізніше в Telegram-каналах з’явилася інформація, що виступали три людини – концертмейстер оркестру, перша скрипка Регіна Саркісова, скрипалька Алла Джиган та альтистка Олександра Потеміна. Однак, за словами самих співробітників театру, встигли виступити тільки дві людини з них.

Наступного дня до театру приїхав міністр культури Білорусі Юрій Бондар, після чого було вирішено скасувати всі вистави в театрі з 29 жовтня по 20 листопада. Однією з версій причин цього рішення вважається коронавірус (кілька десятків співробітників театру дійсно захворіли на COVID-19), іншою – акція в театрі.

29 жовтня охорона не пустила концертмейстерку Регіну Саркісову до театру, повідомивши їй, що вона звільнена. Були звільнені також соліст-баритон Ілля Сильчук і диригент Андрій Галанов, які зараз перебувають на лікарняному і які раніше брали участь у записі відеозвернення із закликом зупинити насильство над протестувальниками.

Сильчук розповів журналістам, що про звільнення йому повідомили по телефону. При цьому керівництво театру послалося на підпункт 3 статті 47 Трудового кодексу Республіки Білорусь (вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, несумісного з продовженням даної роботи).

Крім того, 28 жовтня державний телеканал СТВ показав сюжет, в якому цитувався нібито колективний лист працівників Національного театру опери і балету зі звинуваченнями «опозиційної групи в особі диригента Воліча, керівника оперної групи Акініна, артиста Сільчукова, диригента Галанова» у спробах розколоти колектив. «У них гасло, хто не підтримує протестувальників – той ворог. Вони притягли до театру хор, який перед виставою заспівав “Магутны Божа”», – говориться в листі.

Після цього відомий диригент В’ячеслав Воліч, який зараз перебуває в Україні, заявив, що не повернеться до Білорусі. «Радий опинитися серед шановних колег, але вважаю цю інформацію нічим не підтвердженим наклепом. У театрі немає ніякого розколу, різні погляди не заважають артистам разом виходити на сцену», – сказав він журналістам TUT.by.

«Я планував повернутися до Білорусі, але не буду цього робити, поки не отримаю гарантії безпеки. Коли в ефірі державного каналу з’являється така інформація, є ризик, що людиною зацікавляться правоохоронні органи. А у мене виступи в інших країнах: не хочеться нікого підводити… Я дуже люблю рідний Оперний театр, але не зможу встати за диригентський пульт, поки не повернуться на роботу мої безвинно репресовані колеги», – заявив Воліч.

Нагадаємо, за перші дні загальнонаціонального страйку силовики Лукашенка затримали 405 осіб.

артистиоператеатр

Поширити:

Вам може сподобатись