headerImage
Суспільний інтерес

Українці назвали дев'ять причин відмови від вакцинації

Антон Годенко

Старші люди вважають, що за станом здоровя їм протипоказано щеплюватися

Станом на жовтень поточного року дві третини українців – 64% невакциновані, натомість вакциновано удвічі менше жителів країни – 32%. Такі дані дослідження громадської думки наводить Соціологічна служба R@B Group.

За результатами соцопитування, відносно вищий відсоток вакцинованих серед українців у віці 40–59 років, жителів обласних центрів та мешканців центрального регіону. Відносно менший відсоток вакцинованих серед мешканців південного і східного регіонів, сільських жителів та українців у віці до 40 років.

Основним аргументом на користь вакцинації для українців найчастіше є бажання вберегти себе і оточуючих (42%). Рідше називаються причини так чи інакше обумовлені примусовими заходами: ймовірне обмеження у правах невакцинованих (12%) та загроза звільнення або скорочення та інший примус (12%), а також скорочення зарплати за умови дистанційної роботи (4%).

Також аргументами вакцинуватися для українців є належність до груп ризику за видом діяльності/віком (8%), можливість подорожувати за кордон (8%).

Крім того, 6% опитаних вважають вакцинування своїм громадянським обов’язком, а 5% – завжди роблять усі щеплення. Разом із тим, кожен п’ятий українець не бачить причин для вакцинації, а ще 13% – не змогли таких назвати.

Певні соціально-демографічні відмінності у виборі аргументів на користь вакцинації стосуються можливого обмеження у правах невакцинованих, загроза звільнення, подорожі за кордон (найменш вважливо для найстаршої вікової групи «60+»). Натомість для найстаршої вікової групи «60+» значно важливішим, ніж для інших є належність до групи ризику, тоді як для молоді – можливість подорожей за кордон.

У територіальному відношенні слід виділити сільських жителів та мешканців південного і східного регіонів, які дещо рідше основною причиною вакцинуватися називають турботу про себе і оточуючих, серед мешканців обласних центрів таких найбільше.

Водночас головними аргументами проти вакцинації для українців є недовіра жодній з вакцин (20%), переконання, що вакцинація є дослідами над людьми (15%), переконання, що в принципі будь-які щеплення шкодять (5%) та релігійні міркування (1%), брак інформації (14%), недовіра владі у питанні вакцинації (11%) та відсутність грамотної організації вакцинування (9%), медичні протипоказання (15%) і те, що вже перехворіли на коронавірус (10%). Разом із тим 14% опитаних не бачать причин не вакцинуватися, а ще чверть (24%) не змогли таких назвати.

Найпомітніші відмінності у визначенні аргументів проти вакцинації стосуються медичних протипоказань (значно частіше це важливо для вікової групи «60+»).

Опитування проводилося з 14 до 25 жовтня 2021 року. Методом особистого інтерв’ю було опитано 1 800 респондентів у віці від 18 років і старше в усіх регіонах України за винятком тимчасово окупованих АР Крим та окремих територій у Донецькій і Луганській областях. Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Нагадаємо, за інформацією МОЗ України, Закарпатська та Волинська область демонструють найгірші показники з вакцинації проти COVID-19 серед інших регіонів держави.

вакцинациявакцинаціяопитуванняопроссоциологиясоціологія

Поширити:

Вам може сподобатись