Переважна більшість громадян скептично сприймає надану інформацію
На сьогодні близько половини українців – 46% опитаних, відчувають гостру нестачу в інформаційному просторі викриття корупційних дій. Такі результати дослідження громадської думки наводить Фонд «Демократичні ініціативи» ім. І. Кучеріва.
Як показало соцопитування, на другому місті серед головних тем у ЗМІ громадяни хочуть бачити аналіз та пояснення економічної ситуації в Україні та світі (41%), а на третьому – висвітлення позитивних змін у державі та суспільстві (37%).
Водночас найменш актуальним, на думку людей, є збільшення кількості матеріалів про культуру (12%), матеріалів для дітей (12%) та матеріалів про життя тимчасово окупованих територій Криму та Донецької і Луганської областей (7%).
Між тим у 68% українців періодично виникають сумніви щодо правдивості інформації, яку вони отримують зі ЗМІ або соціальних мереж. Найпопулярнішими стратегіями фактчекінгу у таких випадках стають пошук інформації у альтернативних джерелах (40%); розмірковування про те, кому вигідно саме так трактувати події (32%); сприйняття такої інформації як однієї з можливих версій подій (24%). Лише 6% повідомили, що у таких випадках звертаються до організацій, які перевіряють факти.
Опитування проводилося з 17 до 22 грудня 2021 року. Методом інтерв’ю face-to-face опитано 2 018 громадян віком від 18 років у всіх регіонах України за винятком тимчасово окупованих АР Крим та окремих територій у Донецькій і Луганській областях. Теоретична похибка вибірки не перевищує2,3%.
Нагадаємо, національні телеканали є головним джерелом інформації для 67% опитаних українців.