headerImage
Політична мапа

Уряд Казахстану пішов у відставку на тлі масових заворушень з приводу підвищення цін на пальне вдвічі

Олег Приходько

На третій день масових протестів запроваджено надзвичайний стан в Алмати, Алматинській та Мангістауській областях Казахстану з 5 січня до кінця дня 18 січня

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв у ніч на 5 cічня прийняв відставку уряду Аскара Маміна. Тимчасовим виконувачем обов’язків голови уряду призначено першого віце-прем’єра відставленого кабміну 49-річного Аліхана Смаїлова.

Також президент Казахстану звільнив з посади державного секретаря (посада на кшталт віце-президента – формувач політичних пропозицій для президента, не входить в Адміністрацію президента) Кримбека Кушербаєва. Президент призначив новим держсекретарем Ерлана Каріна.

Масові протести розгорнулися у Казахстані 2 січня через несподіване зростання цін на газ для заправки авто та у балонах для сільської місцевості з 50-60 тенге/літр до 120 тенге/літр (з 1 січня ціни стали вільними, досі їх обмежував уряд).

Першими на акції протесту вийшли мешканці Мангістау на заході країни, потім – Алмати на сході, на третю добу протести охопили й інші міста Жанаозен, Актау, Актобе, Уральськ, Тараз, Шимкент, Кокшетау. Відсутні виступи поки що лише в столиці – Нур-Султані.

Спершу протестувальники вимагали від влади знизити вартість газу до 60 тенге, потім почали вимагати дати їм роботу, підвищити соціальний рівень життя населення. Тепер учасники протестів закликають до зміни влади. Відповіддю на ці вимоги і стала сьогоднішня відставка уряду і держсекретаря, а також зниження ціни на газ до 50 тенге.

Демонстранти збираються на головних площах міст, блокують їх центри і залишаються на ніч. На мітингах стихійно виступають протестувальники. Головне гасло, яке звучить у багатьох містах – «Шал, кеть!» («Старий, геть!» ) – так демонстранти закликають піти з політики колишнього президента країни, 81-річного Нурсултана Назарбаєва, який у 2019 році формально поступився посадою глави держави Касиму-Жомарту Токаєву, проте зберіг за собою вагому роль у житті країни.

В Алмати 4 січня відбулися, а 5 січня поновилися бійки з поліцією, затримано кількасот протестувальників, у багатьох містах почалося спорудження барикад, встановлення наметів і розпалювання вогнищ на центральних площах. Чимало магазинів в Алмати з 4 січня зачинено, інтернет, а відтак і банкомати у мегаполісі працюють з перебоями. Протестувальники спалили декілька машин поліції, поліцейський відділок в Алмати, затримали в степу колону з військовими через підозру, що останні рухаються для придушення протестів.

Нагадаємо, у 2021 році іранці виходили на протести через брак води, чотирьох мітингувальників застрелила поліція.

АлматиАлматыКазахстанНазарбаевНазарбаєвпротестипротестыСмаиловСмаїловТокаевТокаєв
Опитування

Голосування

Залишилось 18 днів 13 годин

Що є найбільшим фінансовим викликом для вас сьогодні?

У сучасних реаліях кожен із нас стикається з різними фінансовими труднощами. Ми хочемо краще зрозуміти, які витрати найбільше впливають на життя українців і що викликає найбільшу тривогу у повсякденних фінансових питаннях. Поділіться своєю думкою — це допоможе нам краще висвітлити реальні потреби людей і звернути увагу на важливі соціальні проблеми.

Image

IViche Blitz

0 коментарів


poll6x
94

голоси

Голосування

Залишилось 18 днів 13 годин

Що, на вашу думку, найважливіше для відновлення та розвитку України?

Після років випробувань перед Україною стоїть завдання не лише відбудувати інфраструктуру, а й створити стабільне, сильне і справедливе суспільство. Ми хочемо дізнатися вашу думку: які пріоритети мають стати основою для відновлення та подальшого розвитку України?

Image

IViche Blitz

0 коментарів


Поширити:

Вам може сподобатись