Вітчизняні стандарти питної води потребують якнайшвидшої модернізації
В Україні не мають централізованих мереж водопостачання, тобто використовують воду з колодязів, 4 018 шкіл, а ще 604 харчоблоки закладів освіти працюють на привізній воді. Про це повідомляє Держпродспоживслужба України з посиланням на слова її голови Владислави Магалецької.
За словами Магалецької, з початку року Держпродспоживслужбою було проведено 5 686 комісійних перевірок об’єктів водопостачання, при цьому на кожному другому (52,9%) перевіреному об’єкті встановлено порушення.
Водночас Магалецька наголосила, що українські стандарти питної води потребують якнайшвидшої модернізації.
«Наші стандарти якості не дотягують до європейських. Певні показники в Україні зовсім не беруться до уваги, деякі нормативи в Європі значно жорсткіші. Нам потрібно змінювати законодавство і підтягувати норми до європейських. Сподіваюсь, що до кінця року будемо мати важливі рішення, які дозволять посилити контроль за якістю води та змінити ситуацію в країні із водопостачанням», – сказала Магалецька.
Вона зазначила, що перевірки також встановили: в кількох областях у централізованому водопостачанні порушення носять тотальний характер. Зокрема, порушення вимог дотримання санітарного законодавства зафіксовано в Запорізькій області – на 98% перевірених об’єктах, в Дніпропетровській – на 90%, в Сумській – на 88%, в Миколаївській – на 93%, в Рівненській – на 89%, в Київській – на 100%.
Водночас найбільші показники відхилення проб питної води за мікробіологічними показниками встановлено у Миколаївській та в Івано-Франківській областях. Значні відхилення проб питної води за санітарно-хімічними показниками встановлено в Запорізькій, Миколаївській та Рівненській областях.
Нагадаємо, за даними національної Гідрометслужби, концентрація токсичних сполук в українських річках в 30–40 разів перевищує гранично допустимі норми.