headerImage
Суспільний інтерес

Водії у шести регіонах найбільше ухиляються від сплати штрафів

Антон Годенко

Понад 16 тисяч порушників ПДР уникли відповідальності за порушення

Державний бюджет може недоотримати 2,6 млрд грн через несплату з різних причин порушниками правил дорожнього руху накладених на них адміністративних штрафів. Як повідомляє пресслужба Рахункової палати України, про це свідчать результати аудиту ефективності виконання державними органами повноважень в частині контролю надходжень до державного бюджету адміністративних штрафів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Як зазначили в РПУ, ще 1,1 млрд грн не надійшов до державного бюджету через закриття судами справ про адмінправопорушення та скасування постанов про накладення стягнення за результатами адміністративного та судового оскарження порушниками ПДР.

Аудит встановив, що середній рівень сплати адміністративних штрафів протягом 2018 року – І кварталу 2021 року, накладених поліцейськими підрозділами Департаменту патрульної поліції (ДПП) та реагування патрульної поліції (РПП) ГУНП, становив 81%, водночас, як за рішеннями судів – лише 22,4%.

Адміністративні штрафи, накладені судами, найгірше сплачували у 2018 році – у Чернігівській (13%), Дніпропетровській (12%), Донецькій (11%) областях та м. Києві (7%); у 2019 році – у Житомирській (12%), Донецькій (11%), Дніпропетровській (7%) областях та м. Києві (6%); у 2020 році – у Донецькій (12%), Запорізькій (11%), Житомирській (10%) та Дніпропетровській (4%) областях.

Протягом 2018–2020 років, порівняно з 2013–2015 роками, середній рівень сплати накладених адміністративних штрафів збільшився на 12,3% (з 68,7% до 81%), а за рішеннями судів навпаки зменшився у 2,5 разу (з 57% до 22,4%).

За інформацією Державної судової адміністрації (ДСА), від органів Нацполіції протягом 2018–2020 років до судів надійшло майже 880 тисяч справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, з яких 76,7 тисяч справ (8,1%) повернено, у тому числі 62,5 тисяч (81,5%) через неналежне оформлення.

Суди розглянули понад 790 тисяч справ щодо 794 тисяч осіб. Майже на 576 тисяч осіб (72,8%) накладений адмінштраф на суму понад 2,9 млрд грн, з яких сплачено лише 517 млн грн (17,6%). Водночас суди закрили справи про адміністративні правопорушення відносно близько 204 тисяч осіб. Майже по половині з них – через закінчення строків на момент розгляду справи, та щодо 39% – через відсутність події чи складу адмінправопорушення.

Крім того, 16,3 тисяч осіб звільнили від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення, по 4,3 тисячі особам матеріали передано на розгляд громадської організації або трудового колективу, по 1,2 тисячі осіб – органу досудового розслідування.

При цьому понад 55% закритих судами справ стосувалися порушень, передбачених частинами 1-4 статті 130 КУпАП (керування транспортним засобом особами, які перебувають у стані сп’яніння). Основна причина закриття – неявка на судове засідання порушників ПДР та тривала передача матеріалів між судом за місцем вчинення правопорушення та судом за місцем обліку транспортного засобу або за місцем проживання порушника.

Аудитори наголошують, що МВС, Мін’юст, ДСА та Нацполіція досі не врегулювали питання обміну електронними документами у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Також не розроблений порядок взаємодії МВС з Мін’юстом (Державною виконавчою службою), ДСА та іншими органами влади щодо забезпечення контролю за надходженням адміністративних штрафів до бюджету. Не визначений державний орган, який координуватиме взаємодію центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ і громадських організацій у цій сфері.

Внаслідок цього не покращена взаємодія системи фіксації адміністративних правопорушень в автоматичному режимі з автоматизованою системою виконавчого провадження. Це не дозволяє отримувати інформацію в електронному вигляді про сплачені штрафи на стадії примусового виконання рішення.

Своєю чергою, відсутність порядку взаємодії державних органів у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а також не визначення державного органу, на який буде покладено координацію дій у цій сфері, значно ускладнює процес контролю за надходженнями адміністративних штрафів до державного бюджету.

Нагадаємо, за рік з моменту початку запровадження автовідеофіксації порушень швидкісного руху камери зафіксували 1 742 099 порушень, за які було сплачено штрафів на суму 259 598 532 грн, проте на стан аварійності це не вплинуло.

 

 

 

ПДРпорушенняштраф
Опитування
poll5x
32

голоси

Голосування

Залишилось 24 дні 7 годин

Якою ви бачите реформу ЗСУ після перемоги?

Збройні Сили України стали символом стійкості, але потребують структурних змін після перемоги. Якою має бути армія в мирний час?

Image

IViche Blitz

0 коментарів


Поширити:

Вам може сподобатись