Упродовж минулого року під Чорнобилем затримали понад півтисячі сталкерів
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль ініціював створення та зареєстрував у Верховній Раді України законопроєт №4156, за яким пропонується встановлення кримінальної відповідальності з обмеженням волі, а у тяжких випадках – і з її позбавленням, за самовільне проникнення на територію зони відчуження Чорнобильської АЕС. Відповідний законопроєкт з пояснювальною запискою до нього розміщені на офіційному сайті ВРУ.
Як зазначає автор законодавчої ініціативи, метою прийняття цього акту є забезпечення дотримання вимог режиму радіаційної безпеки і посилення відповідальності за їх порушення. Оскільки останнім часом у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення почастішали випадки проникнення без дозволу відповідних органів або самовільного поселення у них, знищення, пошкодження чи перенесення знаків радіаційного забруднення, огорож зазначених зон.
Зокрема, упродовж 2018 року поліцією було виявлено 371 факт самовільного проникнення до зони ЧАЕС, а за 2019 рік ця кількість суттєво збільшилася – було зафіксовано 586 фактів таких правопорушень, за якими складено протоколи про адміністративні правопорушення.
На думку Шмигаля, однією з причин цього явища є м’якість покарання. Крім того, впевнений він, саме незаконне проникнення в Зону може бути одним із факторів виникнення численних масштабних пожеж на цій території.
Враховуючи такий перебіг подій, автор законопроєкту пропонує встановити жорстку відповідальність за порушення вимог режиму радіаційної безпеки.
Так, зокрема, Шмигалем пропонується за проникнення в зону відчуження чи зону безумовного (обов’язкового) відселення без надання передбаченого законом дозволу або самовільне поселення, або знищення, пошкодження чи перенесення знаків радіаційного забруднення, огорожі зазначених зон накладати на порушника штраф від однієї тисячі до двох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від одного до трьох років.
Крім того, за переміщення будь-яким способом за межі зони відчуження чи зони безумовного відселення без надання передбаченого законом дозволу або проведення дозиметричного контролю продуктів харчування рослинного і тваринного походження, промислової або іншої продукції, тварин, риби, рослин або будь-яких інших об’єктів пропонується накладати штраф від однієї тисячі до двох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від одного до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Водночас, за придбання з метою використання або збуту продуктів харчування рослинного і тваринного походження, промислової або іншої продукції, тварин, риби – карати штрафом від однієї тисячі двохсот до двох тисяч шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Разом з тим, якщо вище вказані дії спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки, то винні мають каратися позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
Нагадаємо, Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт, який посилює відповідальність учасників перевезень, та вводить нові штрафи за порушення габаритно-вагових параметрів.