Польські праві вітають «торжество цивілізації Життя над цивілізацією Смерті»
22 жовтня Конституційний суд Польщі оголосив такими, що суперечать конституції, аборти в разі виявлення у плода важкого і незворотного дефекту або невиліковної хвороби, яка загрожує його життю. Відповідно, під заборону потрапляють близько 98% дозволених раніше випадків абортів, повідомляє BBC.
Відтепер польські жінки можуть легально зробити аборт лише в одному з трьох випадків: при вагітності в результаті зґвалтування, інцесту або якщо вагітність загрожує життю і здоров’ю матері.
Польські праві масово вітають рішення Конституційного суду. «Сьогодні в пам’ять про святого Івана Павла II на Його Батьківщині цивілізація Життя торжествує над цивілізацією Смерті. 22 жовтня 2020 року увійде в історію. Ми покінчуємо з вбивством беззахисних, зі спадщиною тоталітарних режимів ХХ століття», – написав у Twitter депутат польського Сейму Томаш Жімковскій.
«Рішення про те, заводити дитину чи ні, треба приймати до того, як дитина з’явиться – усвідомлюючи всі наслідки цього, тобто, наприклад, враховуючи те, що в майбутньому дитина може захворіти… Вбивство дітей через підозри на їхню інвалідність визнано таким, що не відповідає конституції !!!» – написала юрист і письменниця Магдалена Кожеква-Калішук.
Водночас віце-спікер Сейму Малгожата Кідава-Блонська назвала заборону абортів «пеклом для жінок», а правозахисниця Марта Лемпарт закликала всіх незгодних з рішенням Конституційного суду висловлювати свої емоції в 30-секундних відеороликах, розміщуючи їх в інтернеті з хештегом #PowiedzCoMyślisz (СкажиЩоДумаєш).
Читати також: Українці провели на «коронавірусному лікарняному» близько 160 тисяч днів
«Вкидання теми абортів та рішення псевдосуду у цій справі в розпал епідемії – це більше, ніж цинізм. Це політична підлість», – відреагував колишній прем’єр-міністр Польщі, очільник Європейської народної партії Дональд Туск.
Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович назвала обмеження абортів в Польщі порушенням прав людини. «Сьогоднішнє рішення Конституційного суду означає підпільні аборти або аборти за кордоном для тих, хто може собі це дозволити, і ще більш серйозні випробування для всіх інших. Сумний день для жіночої рівноправності», – написала Міятович в своєму Twitter-акаунті.
Removing the basis for almost all legal abortions in #Poland amounts to a ban & violates #HumanRights. Today’s ruling of the Constitutional Court means underground/abroad abortions for those who can afford & even greater ordeal for all others. A sad day for #WomensRights.
— Commissioner for Human Rights (@CommissionerHR) October 22, 2020
Згідно з даними міністерства охорони здоров’я Польщі, в минулому році в країні було зроблено 1 116 легальних абортів. Кількість нелегальних операцій та абортів, які польські жінки зробили за межами країни, за неофіційними оцінками, може перевищувати цю цифру в десятки разів.