Європейська комісія планує прийняти законодавство для реалізації десяти великих науково-дослідних партнерств в галузі охорони здоров’я, клімату, цифрових технологій та інших сферах в рамках програми досліджень Horizon Europe на суму майже 10 мільярдів євро
Партнерства з урядами та промисловістю є центральною частиною стратегії ЄС щодо використання науки та техніки для вирішення глобальних проблем, а також зміцнення європейської промисловості.
У галузі охорони здоров’я за участі двох партнерств будуть задіяні декілька урядів та компаній для реалізації європейських і африканських проєктів з метою розробки лікарських препаратів та медичних програм. Відносно теми клімату, то чотири партнерства будуть охоплювати водневе паливо, біоекономіку, екологічні авіаційні та залізничні мережі. У цифровому форматі три партнерства будуть включати управління повітряним рухом, електронні мережі та компоненти системи.
Партнерські відносини такого формату почалися в ЄС з 2002 року з неоднозначними результатами. Деякі були ефективними, інші – надмірно бюрократичними. Планування десяти великих партнерств в Horizon Europe почалося близько трьох років тому. Таким чином, Європейська комісія прийняла рішення скоротити число партнерств з понад 100, надавши лише деяким достатню кількість фінансів для реалізації найважливіших напрямків розвитку в ЄС, повідомляє ScienceBusiness.
Наступним кроком в десяти партнерствах будуть зустрічі уповноважених осіб Ради ЄС та парламенту в кінці травня з метою затвердження остаточного законодавства між установами до кінця 2021 року, щоб дослідження могли початися в 2022 році. До тих пір більшість партнерств мають менше можливостей, які можуть бути досягнуті відповідно до чинного законодавства. Ось деякі плани щодо майбутніх перспективних напрямів:
- Здоров’я громадян Африки
Партнерство Global Health EDCTP3, яке планує об’єднати від 800 до 1 мільярда євро від спонсорів по всьому світу для покращення галузі охорони здоров’я в Африці. Проєкт ґрунтується на розробці лікарських препаратів за участю Комісії, 19 країн-членів ЄС та 41 африканської країни, а також найбільших фармацевтичних компаній в світі, включаючи GlaxoSmithKline, Novartis та Johnson & Johnson.
- Інновації в галузі охорони здоров’я
Проєкт об’єднає фінанси п’яти галузевих асоціацій ЄС, а саме COCIR, EFPIA, EuropaBio, Medtech Europe та Vaccines Europe, які разом будуть керувати широким спектром дослідних напрямів в галузі охорони здоров’я. Проєкт буде розширюватися з часом, щоб включити медичні технології, діагностику та інші методи лікування також.
- Цифрові технології
1,8 мільярда євро буде виділено до 2027 року на розвиток електронних систем, які вважаються необхідними та важливими для функціонування економіки ЄС.
- Біоекономіка
Розвиток європейської промисловості, включаючи мережі товарів та послуг, які могли б отримати європейські споживачі, з нульовими відходами виробництва. Проєкт буде також функціонувати в регіональному масштабі.
- Водневе паливо
Використання водневого палива в якості більш чистого джерела енергії для легкових автомобілів, вантажівок та заводів. Водневе паливо може бути виготовлене за допомогою відновлюваних джерел енергії.
- Екологічна авіація
Розробка «ультраефективних та низьковуглецевих літаків» з новими силовими системами.
- Залізничний транспорт
Трансформація залізничної системи ЄС для ефективної конкуренції з іншими видами транспорту.