Художник страждав різноманітними психічними розладами
Експерти з Медичного університету Гронінгена (Нідерланди) заявляють, що великий художник Вінсент Ван Гог, який помер у 1890 році, встиг за своє життя пережити як мінімум два напади білої гарячки.
Як повідомляє BBC, дослідники дійшли цього висновку після проведення психіатричної експертизи на основі медичних звітів, а також листів, написаних художником його брату Тео. На думку нідерландських експертів, біла гарячка була викликана відмовою від вживання алкоголю (після того, як Ван Гог у нападі божевілля відрізав собі мочку вуха).
Як відомо, за життя художник страждав від багатьох психічних розладів, від яких лікувався, зокрема, в психіатричній лікарні Сен-Поль неподалік від Арля, в південній Франції. На той час лікарі діагностували у нього епілепсію, хоча сьогодні дослідники вважають, що це була так звана прихована епілепсія – без судомних проявів, однак напади могли викликати тривожність, марення і галюцинації. У випадку з Ван Гогом пошкодження мозку, які спричинили епілепсію, могли бути результатом зловживання алкоголем, неправильним харчуванням та браком сну, а також психологічним виснаженням.
Водночас експерти визнають, що їхні висновки не можуть вважатися остаточними, оскільки не виключено, що Ван Гог «замовчував або прикрашав деякі деталі» в своїх листах. «Хоча в них міститься багато інформації, слід пам’ятати, що він адресував їх не своїм лікарям, а членам родини, щоб щось розповісти їм, переконати їх у чомусь або чогось від них домогтися. Тож вважати наш діагноз остаточним не варто», – зазначив координатор досліджень, професор психіатрії Віллем Нолен.
Талант Ван Гога часто прийнято пов’язувати з його психічним захворюванням, проте мистецтвознавці вважають, що своїми досягненнями художник зобов’язаний не хворобі – тим більше, що під час нападів Ван Гог рідко брався за пензель, – а майстерності, яка була результатом багаторічної наполегливої праці.
Читати також: Картина Бенксі зросла в ціні вдвічі за 8 хвилин і була продана за $ 9,8 млн