Наразі мову складання ЗНО можна обирати (українська або російська, угорська, кримськотатарська, румунська та мови деяких інших етнічних меншин)
Про одне з непомічених громадськістю прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» нагадав мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
А саме, з 1 січня 2025 року вступає в силу пункт 3 статті 21 цього Закону – згідно з цим пунктом, українська є єдиною і обов’язковою мовою зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Наразі мову при складанні іспиту для вступу до вишів в Україні можна обирати.
«З одного боку, кажуть, що це (норма, яка стане чинною з 2025 року) дискримінує здобувачів освіти, вступників до українських університетів, – міркує мовний омбудсмен. – З іншого боку, ЗНО і не дає об’єктивної картини знань і навичок. ЗНО – один із критеріїв і факторів боротьби з корупцією».
Очевидно, пояснення Тараса Кременя полягає в тому, що ЗНО взагалі не є освітнім явищем, а є державним антикорупційним наглядовим заходом, і в якості державної офіційної структури не може працювати іншими мовами, крім державної.
Нагадаємо, у 2021 році для деяких випускників можуть скасувати ЗНО.