Розсекречена інформація містить відомості про жертви політичних репресій 1920-1950-х років
В Україні створено електронну базу даних про жертви репресій комуністичного тоталітарного режиму «Український мартиролог ХХ століття». Про це повідомляє пресслужба Міністерства юстиції України з посиланням на слова Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова.
Він зазначив, що метою Інтернет-проєкту є створення електронної бази даних, у якій буде розміщено фотоінформацію та стислі біографічні дані про жертви репресій комуністичного тоталітарного режиму і їх наступну реабілітацію; забезпечення інтелектуального доступу до архівних документів у мережі Інтернет.
«Нам вдалося відновити базу даних, яка існувала, зробити її такою, що може функціонувати онлайн, і де вже зараз міститься інформація про майже 57 тисяч репресованих осіб. І незважаючи на те, що це десь лише п’ята частина від того, що ми можемо наповнити, ми вже вирішили презентувати її, щоб люди могли знайти своїх репресованих родичів», – сказав Хромов.
За його словами, інформація, представлена в базі даних «Український мартиролог ХХ ст.», містить стислу відомості про постраждалих від політичних репресій 1920-1950-х років: фотопортрет або кілька фотографій (за наявністю), ім’я жертви та коротка характеристика роду її занять, дати життя, відомості щодо реабілітації, посилання на архів, де зберігаються архівно-слідчі справи та інші дотичні матеріали. Це насамперед центральні державні архіви та державні архіви областей, а також галузеві державні архіви Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України.
Нині розпочато зведення зазначених баз даних до централізованої загальнодоступної онлайн-бази.
Крім того, за словами очільника Укрдержархіву, у базі даних доступна інформація прорепресованих мешканців нині тимчасово окупованих територій.
«База містить кілька тисяч карток державних архівів АР Крим, Донецької, Луганської областей. Це ті документи, оригінали яких, на жаль, не контролюються Україною. Але за допомогою коротких інформаційних карток є можливість знайти відомості щодо репресованих осіб на цих територіях», – зазначив Хромов.
Нагадаємо, Україна стала лідером серед колишніх радянських республік у розсекречуванні документів часів Радянського Союзу, відкривши доступ до майже 100% архівів СРСР, які зберігалися на її території після падіння комуністичного режиму.