Вітчизняне законодавство є одним із найліберальніших щодо оприлюднення радянських таємниць
Україна стала лідером серед колишніх радянських республік у розсекречуванні документів часів Радянського Союзу, відкривши доступ до майже 100 відсотків архівів СРСР, які зберігалися на її території після падіння комуністичного режиму. Як повідомляє пресслужба Міністерства юстиції України, про це заявив голова Державної архівної служби Анатолій Хромов.
За його словами, в момент здобуття Україною незалежності в 1991 році засекречені архіви колишнього СРСР становили 50% від загальної кількості. Внаслідок системного розсекречення цих архівів у 2010 році ступінь засекреченості Національного архівного фонду залишався менш як 1%.
«У 2015 році було ухвалено комплекс декомунізаційних законів, один із яких – Закон про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років. Цей закон остаточно закріпив те, що документи визначених органів є абсолютно відкритими, закон говорить, що радянські грифи обмеження не є тотожними українським грифам секретності», – сказав Хромов.
Водночас він зазначив, що й досі в українських архівах знаходять документи комуністичної доби під грифом «секретно».
«Після того, як ми проводили певні зміни в структурі державної архівної служби – несподівано виявили, що в державному режимно-секретному органі архівної служби продовжують зберігатися документи часів СРСР як, начебто, державна таємниця України. Була створена комісія, рішенням якої розсекречено майже 200 документів і видань», – розповів він.
На думку Хромова, при цьому не менш важливим є фізичний та інтелектуальний доступ до розсекречених архівів, над чим нині має працювати архівна служба.