headerImage
Економіка

До 2040 року річний грошообіг, пов’язаний з нафтою, газом і нафтопродуктами, знизиться на 13 трильйонів доларів

Олег Приходько

Таке зниження, як очікують аналітики агенції Сarbon Tracker, відбудеться через політику декарбонізації – відмови від спалення вуглеводнів на користь зеленої енергетики

«Зараз відбувається фундаментальний зсув, оскільки світова економіка починає декарбонізуватися. Державні доходи petrostates (держав, велика частина бюджету яких наповнюється за рахунок продажу нафти, газу й вугілля) стануть на 9 трильйонів доларів нижчими протягом наступних двох десятиліть», – пишуть експерти агенції Сarbon Tracker у своєму прогностичному звіті.

Загальне зниження річного грошообігу на планеті, пов’язане з продажем, транзитом і переробкою вуглеводнів, протягом 2021–2040 років оцінюється цими експертами у 13 трлн доларів (з 32 трлн доларів, такий обсяг у середньому спостерігався у 2015–2020 роках).

На думку аналітиків, найбільше відносне зниження доходів, отримуваних нині не лише за видобуток, а й за транзит і переробку вуглеводнів – на 50–90% – спіткає ряд латиноамериканських держав (Суринам, Колумбію, Мексику, Еквадор, Венесуелу, Болівію), африканських країн (Камерун, Судан, Південний Судан, Габон, Чад, Анголу, Алжир, Екваторіальну Гвінею, Нігерію, Конго), країн Океанії (Бруней, Східний Тимор) і Близького Сходу (Бахрейн і Оман).

Україна як транзитер також входить в цей печальний перелік – аналітики очікують падіння її доходів від транзиту, переробки і видобутку вуглеводнів на 74% (втричі) за 20 років.

Доходи від продажу вуглеводнів у Росії знизяться майже навпіл – на 47%.

Якщо ж ідеться про найбільше зниження доходів держбюджету всієї країни, найбільшим, як очікують аналітики – 50–90% – воно буде на Близькому Сході (Ірак, Саудівська Аравія, ОАЕ, Оман, Бахрейн, Кувейт), у декількох країнах Африки (Лівія, Південний Судан, Ангола, Конго, Екваторіальна Гвінея), а також в Азербайджані та у Східному Тиморі.

Доходи держбюджетів найбільш диверсифікованих економік країн, що є провідними нафтогазовими видобувачами, знизяться на меншу частку – в Нігерії на 45%, в Ірані на 37%, у Росії на 23%, у Норвегії на 15%.

У США, взятій в цілому, податкові надходження від видобувачів нафти, газу й продуктів нафтопереробки суттєвої ролі у федеральному бюджеті країни не відіграють через величезне внутрішнє споживання з наступним відшкодуванням податкових сум компаніям-покупцям. А податкові надходження тільки від американських експортерів скрапленого газу, нафти та нафтопродуктів становлять (і становитимуть до 2040 року) менше 1% бюджету США.

На загальному річному держбюджеті України також мало позначиться очікуване падіння «вуглецевих» доходів у три рази.

Нагадаємо, Норвегія відкрила нове родовище газу й нафти під 349 метрами моря й 3 555 метрами гірської породи морського дна.

 

економіканафта

Поширити:

Вам може сподобатись