headerImage
Суспільний інтерес

Експерти фіксують неналежну боротьбу із зоохворобами в останні два роки

Антон Годенко

У профільних міністерствах відсутній контроль за використанням бюджетних коштів Держпродспоживслужбою

Епізоотична ситуація в Україні є ускладненою – через недостатню ефективність протиепізоотичних заходів в країні й надалі реєструються спалахи грипу птиці, африканської чуми свиней, сказу тощо. Як повідомляє пресслужба Рахункової палати України, про це свідчать результати аудиту ефективності використання коштів Державного бюджету, спрямованих на проведення протиепізоотичних заходів.

Як зазначили у РПУ, захворювання тваринного походження, можуть передаватися людям, і це є ризиком для здоров’я населення країни. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин, 60% існуючих інфекційних хвороб людини є зоонозними та принаймні 75% нових інфекційних захворювань є тваринного походження.

Загалом протягом 2018−2020 років на проведення протиепізоотичних заходів з Державного бюджету України було виділено понад 1,9 млрд грн, з яких використано 1,8 млрд гривень.

При цьому потреба у бюджетних коштах для проведення таких заходів у повному обсязі була забезпечена лише у 2018 році. У 2019−2020 роках така потреба була забезпечена на 55,6% та 39,6% відповідно.

Протягом 2018−2020 років на придбання ветеринарних препаратів використали 1,6 млрд грн, або майже 90% загального обсягу. Ці ветеринарні препарати використовувалися для проведення щеплень і лікувально-профілактичних заходів проти сказу домашніх тварин та диких м’ясоїдних тварин, ліквідацію та профілактику африканської чуми свиней та інші. Загалом було провакциновано понад 17 млн домашніх тварин. На вакцинацію диких м’ясоїдних тварин проти сказу використали понад 25 млн приманок з вакциною, яку розповсюджено на території України. Для ліквідації та профілактики африканської чуми свиней закупили тести − набори для проведення майже 160 тис. досліджень.

Попри такі заходи, кількість випадків зараження тварин різними хворобами залишається високою. У 2020 році зареєстровано 851 пункт спалаху сказу та 1 062 випадки зараження сказом, дев’ять пунктів спалаху пташиного грипу, 28 неблагополучних пунктів спалахів африканської чуми свиней.

Як засвідчив аудит, також невисоким є й рівень отримання імунітету проти сказу у диких м’ясоїдних тварин, а саме – лисиць, так як у 2018 році імунітет проти сказу отримало лише 18% від загальної кількості вакцинованих лисиць, а у 2019 − 16%. Через такі показники є ризики не досягнути необхідного рівня для розриву епізоотичного ланцюга і подолання поширення вірусу сказу (не менше 70%) на території України після 5 років здійснення таких заходів. Отже, існує й ризик нерезультативного використання коштів Державного бюджету, зокрема 492 млн грн, які спрямовано на ці заходи у 2018−2019 роках.

Перевіркою також встановлено, що понад чверть бюджетних коштів − 421 млн грн, виділених протягом 2018−2020 років на протиепізоотичні заходи, використали неекономно. Зокрема, через нормативно-правову неврегульованість питання створення залишків засобів захисту тварин утворились їх значні обсяги. Це призвело до неекономного використання понад 406 млн гривень. Через недоліки в плануванні та неузгодженість визначеної потреби у вакцині з запланованими щепленнями проти сказу кошти у сумі майже 15 млн грн також були використані неекономно.

Непроведення значної кількості лабораторно-діагностичних досліджень і утилізація ветеринарних препаратів призвели до нерезультативного використання бюджетних коштів у сумі 6 млн гривень. Розпорядники бюджетних коштів допустили неефективне управління ними у сумі 231 млн грн, з яких 161 млн грн – кошти загального фонду Державного бюджету, які невикористані та повернені до Державного бюджету, та майже 70 млн грн − кошти спеціального фонду, отримані в рамках грантових угод та які не використовуються, у тому числі й через правову невизначеність.

Порушення, встановлені аудитом, свідчать про відсутність належного внутрішнього контролю за використанням Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів бюджетних коштів, спрямованих на проведення протиепізоотичних заходів з боку Міністерства аграрної політики та продовольства України у 2018–2019 роках та Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України у 2020 році.

Нагадаємо, Рахункова палата виявила непродуктивне використання третини бюджетних коштів Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення.

Теги розділу

захист
зоохвороба
Останні новини

За час карантину «УЗ» сплатила пасажирам чверть мільярда за повернуті квитки

13 травня 2021 20:40


Переважна більшість українців виступає за референдум по продажу землі

13 травня 2021 20:27


Робота мрії: у Великій Британії шукають людину, яка спатиме у 800-літньому замку (ВІДЕО)

13 травня 2021 19:20


Опитування «Левада-центру»: 62% росіян не хочуть робити щеплення вакциною Sputnik V

13 травня 2021 18:28

Опитування

Голосування

Залишився 5 днів 1 година

Чому дорожчають продукти харчування?

Упродовж останніх декількох місяців ціни на продовольство в Україні зростають. За прогнозами експертів, українцям і надалі треба чекати нових цінових стрибків, пов'язаних зі збільшенням вартості окремих категорії продовольчих товарів. На Ваш погляд, чому відбуваються цінові коливання на такі життєво необхідні товари?

Image

Евген Дем'янов

1 коментар


banner

Поширити:

Вам може сподобатись