Після майже п’яти днів складних переговорів європейські лідери домовилися створити фонд у розмірі 750 млрд євро (858 млрд доларів) для відновлення економіки ЄС, зруйнованої коронавірусною кризою
Про це повідомляє СNN
Європейська Комісія позичить гроші на фінансових ринках і розподілить трохи менше половини – 390 млрд євро (446 млрд доларів) – як гранти для найбільш постраждалих країн ЄС, а решту нададуть як позики. Лідери також погодилися з новим бюджетом ЄС у розмірі майже 1,1 трлн євро (1,3 трлн. Дол. США) на 2021-2027 рр.
“Це ініціативний та системний пакет, що поєднує класичний [бюджет] з надзвичайними зусиллями з відновлення, призначеними для подолання наслідків небаченої кризи в інтересах ЄС”, – заявили лідери ЄС у спільній декларації.
Угода зосереджена на наданні фінансування у трьох напрямках: допомога бізнесу у відновленні від пандемії, запровадження нових заходів для реформування економіки в довгостроковій перспективі та інвестиції для захисту від “майбутніх криз”. Це сталося після днів жорстких та складних переговорів, які були описані як одні з найгірших пройдених за останні роки.
“Це гарна угода, це сильна угода. І найголовніше, це зараз правильна угода для Європи” – заявив президент Європейської ради Чарльз Мішель на прес-конференції.
Мішель додав, що вперше члени Європейського Союзу “спільно захищають нашу економіку від кризи”.
Європейський Союз веде боротьбу з жорстоким спадом, викликаним пандемією, і найбільш постраждалі країни, такі як Італія та Іспанія, терміново потребують свіжого економічного сприяння.
Європейська Комісія заявила раніше цього місяця, що очікує, що економіка ЄС скоротиться на 8,3% у 2020 році, що значно гірше, ніж 7,4%, передбачений два місяці тому.
До вівторка угода була зірвана глибокими розбіжностями щодо загального розміру фонду відновлення, поєднання грантів та позик з умовами, які повинні бути пов’язані з наданням допомоги.
Деталі угоди
Протягом останніх кількох днів існували деякі розбіжності щодо деяких умов угоди. Угода укладена через кілька годин після того, як Мішель представив нову пропозицію політичним лідерам у понеділок.
Первісна пропозиція Європейської Комісії полягала в тому, щоб розподілити 500 млрд євро (573 млрд доларів) за допомогою грантів, тоді як 250 млрд євро (286 млрд доларів) були запропоновані як позики. Але обсяг грантів був жорстко оскаржений під час саміту. Так звані країни “економної четвірки” – Нідерланди, Данія, Австрія та Швеція – були схвильовані тим, що це обтяжить їхні країни боргами для фінансування витрат інших урядів.
Використання грантів вимагало б чистих вкладників до бюджету ЄС, включаючи «економну четвірку», щоб платити більше. У той же час покладатися на кредити означало б обтяження таких країн з великою заборгованістю, як Італія, ще більшими зобов’язаннями.
Нова угода означає, що Європейський Союз вперше стане основним позичальником на світових фінансових ринках. ЄС планує повернути гроші до 2058 року.
Щоб допомогти зробити це, ЄС буде шукати нові способи залучення коштів. Комісія заявила в тексті угоди, що запропонує «цифровий збір» для технологічних компаній, і розгляне новий податок на фінансові транзакції.
ЄС також заявила, що розгляне питання про оновлення існуючої програми торгівлі квотами на викиди, яка обмежує кількість викидів парникових газів, які компанії можуть випускати без штрафів. На думку Комісії, це може поширити обмеження на авіаційну і морську галузі.