Сім з десяти чоловік мають заощадження на «чорний день»
Як показують результати соціологічного опитування та частина українців, яка вважає матеріальне становище своєї сім’ї більш-менш добрим, знаходиться в явній меншості – її всього 7%. Такі дані дослідження громадської думки приводить Соціологічна служба компанії R@B Group.
Як зазначили соціологи, основна маса населення або оцінює свій стан як середній (51%), або вважає його в цілому поганим (40%). Таким чином, в цілому по країні питома вага тих, хто негативно оцінює матеріальне становище своїх сімей, істотно перевищує частку тих, хто сприймає його позитивно (40% проти 7%).
Найчастіше матеріальний достаток своїх сімей негативно оцінювали особи у віці від 60 років і старше (58%), а також особи з середнім і нижчим рівнем освіти (50%). А в міру зниження віку і зростання рівня освіти респондентів питома вага негативних оцінок зменшується. Наприклад, у молоді (до 35 років) частка тих, хто негативно сприймає матеріальний достаток своєї родини, склала 24%, а серед тих, хто має вищу освіту – 30%.
Якщо отримані оцінки розглядати крізь призму роду діяльності респондентів, то ті, хто негативно оцінює статок своїх сімей, найчастіше зустрічалися серед незайнятого населення – пенсіонерів і безробітних (57%), а найрідше – серед учнівської молоді, «заробітчан» і жінок, які перебувають в декретній відпустці (15%).
Негативне сприйняття матеріального становища своїх сімей дещо більшою мірою притаманне сільським жителям (43%) і жителям звичайних міст (41%), ніж тим, хто проживає в обласних центрах (35%).
У регіональному плані негативні оцінки з даного питання найчастіше надходили від населення Центрального (45%) і Східного (42%) регіонів, а найрідше – від жителів Західної України (33%).
За період з 2007 року співвідношення позитивних і негативних оцінок неодноразово коливалися, але незмінним залишалося те, що завжди переважали негативні оцінки.
Складна соціально-економічна ситуація в країні, посилена карантинними заходами проти коронавірусу, загрожує багатьом українцям ймовірністю втратити наявні у них сьогодні джерела отримання доходу. Результати опитування показують, що на сьогоднішній день приблизно сім з десяти українців (70%) мають певні заощадження.
Серед молоді та осіб середнього віку питома вага тих, хто має заощадження, виявилася вище (відповідно, 78% і 74%), ніж серед літніх людей (55%).
При цьому, чим нижче рівень освіти опитаних, тим менше серед них питома вага володарів фінансової подушки безпеки: серед тих, хто має вищу освіту він становить 78%, а серед тих, хто має середню освіту і нижче – 60%.
Опитування проводилося в період з 4 по 14 березня 2021 року. Методом особистого інтерв’ю було опитано 1 801 респондент у віці від 18 років і старше у всіх регіонах України за винятком непідконтрольних окремих територій Донецької і Луганської областей, АР Крим та м. Севастополь. Статистична похибка вибірки не перевищує +/- 2,4%.
Нагадаємо, згідно з даними соцопитування, близько 40% українців готові взяти участь в санкціонованих акціях протесту (14% впевнені, що візьмуть участь, 26% – швидше за все візьмуть участь).