«Освоєння» коштів наприкінці року значно посилює ризики їх неефективного використання
За підсумками 8 місяців 2020 р. міністерства та відомства не витратили 92,4 млрд грн бюджетних коштів. Про це повідомляє пресслужба Рахункової палати України з посиланням на слова її очільника Валерія Пацкана.
«Виконання доходів державного бюджету, порівняно з першим півріччям, поліпшилося. Ситуація з видатками, на жаль, набагато гірша. Зараз не проведено видатків на 92,4 млрд грн (12,5% від планового значення). У першому півріччі їх здійснили на 51 млрд (9,5%) грн менше плану», – сказав Пацкан.
За його словами, найскладніша ситуація в МОЗ, яке не використало загалом 24,8 млрд грн, з яких 13,6 млрд грн (24% від плану) – на відшкодування витрат на медичне обслуговування населення, та в Міністерстві оборони України, яке не здійснило видатків загалом на 10,6 млрд грн, з яких 5,7 млрд грн (41% від плану) – на закупівлю, модернізацію і ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання.
«Однією з причин можуть бути зволікання з прийняттям управлінських рішень. Інколи треба брати на себе відповідальність і використовувати ці кошти. У нас дві кричущі проблеми – пандемія і війна на сході. І ці кошти потрібно використати», – зазначив Пацкан.
Також Голова Рахункової палати прогнозує, що найбільше «освоєння» коштів традиційно відбуватиметься в останні місяці року, що значно посилює ризики їх неефективного використання.
Водночас Пацкан звертав увагу, що за 8 місяців 2020 р. стан виконання доходів державного бюджету покращився порівняно із ситуацією за I півріччя. Якщо за 6 місяців план доходів загального фонду не був виконаний на 38 млрд грн, або 7,8%, то у січні-серпні – на 18,4 млрд грн, або 3%.
Нагадаємо, Рахункова палата виявила додаткові резерви доходів, не враховані у проєкті державного бюджету на 2021 р., на загальну суму 20,6 млрд гривень.