У цьому році втрати бюджету від несплати «тютюнових податків» вже перевищили 11 млрд гривень
З урахуванням нелегальної продукції підконтрольних територій Донецької та Луганської областей, загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні сягнув 12.8%. Про це свідчать дані моніторингу нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні, який проводився компанією Kantar Україна на замовлення провідних вітчизняних виробників тютюнових виробів.
Як зазначають експерти, це зростання обумовлене переважно зростанням – до 6,9% – рівня продукції маркованої Duty Free або для експорту, яка нелегально продається в Україні.
«За результатами дослідження ми бачимо, що рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні продовжує зростати, і на початку 2021 року сягнув рекордних значень з початку дослідження в 2011 році», – зазначила аналітик компанії Тетяна Свердлик.
За її словами, втрати державного бюджету від несплачених податків у 2021 році вже оцінюються на рівні 11,8 мільярда гривень.
Варто зазначити, що 62% продукції маркованої Duty Free або для експорту, яка нелегально реалізується в Україні, має позначку виробництва Винниківської тютюнової фабрики. Найбільш поширеними марками цієї групи нелегальної продукції є Compliment (з маркуванням Duty Free) – 50%, а також Marshall, Jin Ling, Marvel, Urta, загальна частка яких складає 84%.
Серед контрабандних сигарет 42% – це продукція Гродненської тютюнової фабрики, 20% – продукція фабрик Молдови. Найбільш поширеними марками є Credo, Queen, Ritm, Oris, NZ, Armeyskiye (Молдова).
Примітно, що традиційно більша частина (63%) нелегальної продукції розповсюджується в 6-ти областях України, але найбільше – в Харківській області.
Водночас, як зазначають експерти, продовжує зростати частка нелегальної продукції, яка реалізується через легальні канали торгівлі. У лютому 65% нелегальної продукції розповсюджувалося через магазини та кіоски.
Нагадаємо, цього року в Україні пачка сигарет може подорожчати на 8–12 гривень.