У ряді країн насильник може уникнути покарання, взявши в дружини свою жертву
Ілюстративне фото/reuters
Майже половина всіх жінок в 57 країнах, що розвиваються, позбавлені права на «тілесну автономію», тобто вони не можуть самостійно приймати рішення щодо свого власного тіла. Про це йдеться в доповіді Фонду ООН в області народонаселення.
Як зазначили в ООН, зґвалтування, примусова стерилізація, перевірка на незайманість, операції на жіночих статевих органах, що калічать, та інші дії грубо порушують права жінок.
Згідно з дослідженням, тільки 55 відсотків жінок здатні приймати власні рішення про звернення за медичною допомогою, контрацепцію та можливості сказати «так» чи «ні» сексу. Тільки 71 відсоток країн гарантують доступ до послуг у сфері охорони материнства. Тільки 75 відсотків країн юридично забезпечують повний і рівний доступ до протизаплідних засобів. Лише близько 80 відсотків країн мають закони, що підтримують сексуальне здоров’я і благополуччя. І лише близько 56 відсотків країн мають закони і комплекс заходів, що підтримують всебічну сексуальну освіту.
У той же час в доповіді також називається безліч інших способів порушення тілесної автономії жінок, чоловіків, дівчаток і хлопчиків.
Зокрема, в 20 країнах чи територіях діють закони «вийти заміж за свого насильника», за якими чоловік може уникнути кримінального переслідування, якщо одружується на зґвалтованій ним жінці або дівчині. У 43 країнах немає законодавства, яке регулює проблему зґвалтування в шлюбі (зґвалтування чоловіком). Більше 30 країн обмежують право жінок пересуватися поза домом, а діти з інвалідністю майже в три рази частіше стають жертвами сексуального насильства, причому найбільшому ризику піддаються дівчатка.
«Фактично, сотні мільйонів жінок і дівчат не мають права розпоряджатися своїм власним тілом. Їх життям керують інші», – зазначили автори дослідження.
Нагадаємо, в рейтингу щастя Україна займає 110 місце і знаходиться між Алжиром та Іраком.