Кількість працюючих громадян скоротилася до 16 мільйонів
Видатки Фонду безробіття впродовж останніх трьох років збільшились у 2,2 раза – з майже 11 млрд грн у 2018 році до понад 23 млрд грн у 2020 році. Про це повідомляє пресслужба Рахункової палати України.
Як зазначили в РПУ, пандемія COVID-19 знівелювала досягнуте у 2019 році поліпшення ситуації на ринку праці.
Так, у 2020 році на 4% (до 16 млн осіб) зменшилась чисельність зайнятого населення і на 12,5% (до 1,7 млн осіб) збільшилась чисельність безробітного населення. Рівень працевлаштування знизився майже до 31%. При цьому в 1,4 раза збільшилась чисельність безробітних – до 1,1 млн осіб, які отримували допомогу по безробіттю.
Зниження рівня зайнятості разом з недонадходженням коштів від ЄСВ призвело до дефіциту фінансових ресурсів у раніше бездефіцитному бюджеті Фонду безробіття. Його фінансову стабільність уряду вдалось забезпечити завдяки виділенню понад 5 млрд грн фінансової допомоги із фонду боротьби з COVID-19. Це дало змогу своєчасно виплатити допомогу з безробіття понад 350 тисячам осіб. При цьому у квітні–червні та листопаді–грудні 2020 року допущені випадки несвоєчасної виплати допомоги по безробіттю.
Загалом видатки Фонду безробіття з державного бюджету у 2020 році порівняно з 2019 роком збільшилися у 7,8 тис. раз – з 1,1 млрд грн до 8,6 млрд грн. При цьому обсяг видатків Фонду за рахунок власних надходжень збільшився лише на 10% – з понад 13 млрд грн у 2019 році до понад 14,6 млрд грн у 2020 році.
Разом з тим, через непередбачуваність ситуації, брак досвіду своєчасного та ефективного реагування на виклики, пов’язані з поширенням COVID-19 і запровадженням карантинних заходів, планування та використання коштів Фонду відбувалося з прорахунками. Як наслідок, не використано 1,7 млрд грн, з яких майже 1,5 млрд грн – кошти державного бюджету.
За рахунок фінансової допомоги Фондом безробіття здійснено видатки на виплату допомоги з часткового безробіття на період карантину (2,8 млрд грн) та надання одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів (майже 650 млн гривень).
Аналіз показав, що у 2020 році середньомісячна чисельність одержувачів допомоги з безробіття збільшилась майже в 1,5 раза – з 252 тис. осіб у 2019 році до 369 тис. осіб у 2020 році. Середньомісячний розмір цієї допомоги у 2020 році становив 3,6 тис. грн і зріс порівняно з 2018 роком (2,5 тис. грн) в 1,5 раза, з 2019 роком (3,1 тис. грн) – в 1,2 раза.
Водночас на сьогодні не визначений механізм контролю за термінами здійснення підприємницької діяльності особами, які отримали одноразову допомогу з безробіття для організації безробітними підприємницької діяльності. Також не визначений механізм повернення коштів, виплачених у разі припинення цієї діяльності достроково. Це створює ризики неефективного використання коштів Фонду безробіття та можливості для маніпулювання отримувачами такої допомоги.
Законодавче обмеження видатків Фонду в умовах карантину унеможливило надання в повному обсязі соціальних послуг і здійснення заходів щодо сприяння зайнятості, зокрема, на профорієнтацію – на 71%, інформаційні та консультаційні послуги – на 61%, видачу ваучерів – на 46%, організацію громадських робіт – на 39%, професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації – на 15%, а видатки на компенсацію роботодавцям частини ЄСВ взагалі не здійснювались.
Разом з тим не підтверджена аналізом також ефективність і раціональність спрямування коштів Фонду безробіття на утримання Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості. Діяльність закладу потребує комплексного аналізу, визначення стратегії його розвитку, умови фінансування за рахунок коштів Фонду.
Нагадаємо, у першому півріччі в Україні на 31 791 тисячу зросла кількість підприємців.