Позовні заяви подала Громадська організація та приватна особа
Окружний адміністративний суд Києва визнав протиправною постанову Кабінету Міністрів України, якою навесні 2019 року було затверджено український правопис у новій редакції. Про це повідомляє пресслужба суду, посилаючись на резолютивну частину ухвали колегії суддів.
Як зазначили в ОАСК, провадження у справі було відкрито у червні 2019 року, за позовом ГО «Правова держава» та жительки міста Херсон, яка подала відповідний документ в інтересах своєї неповнолітньої доньки, чиї права, на її думку, своєю постановою порушив уряд.
Суд провів вісім засідань в рамках розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
У результаті в ході слухань справи, судом було встановлено, що Кабінет Міністрів України при ухваленні постанови діяв поза межами своєї компетенції та з порушенням законодавства, що регулює порядок прийняття нормативно-правових актів.
«З огляду на це, суд визнав протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України №437 від 22 травня 2019 року «Питання українського правопису», – зазначили в Окружному адмінсуді столиці.
У свою чергу, Цензор.НЕТ з посиланням на заяву Академії наук України повідомляє, що над новим українським правописом працювали з 2002 року. За останні 5 років отримано близько 3000 пропозицій щодо правопису, всіх їх обговорили і поставили на голосування, щоб отримати компромісний варіант.
На думку авторів заяви, мотивація рішення ОАСК «лежить у річищі масштабного антиукраїнського реваншу, який здійснюється останнім часом, зокрема, й через інструменти корумпованої й контрольованої проросійськими силами судової системи».
Автори звернення зазначили, що робота над новою редакцією Українського правопису тривала ще з 2002 року. У 2015 році уряд створив Нацкомісію з правопису, в її склад включили провідних вчених-лінгвістів. Нову редакцію правопису винесли на громадське обговорення.
Однак лише той склад Національної правописної комісії, який був сформований урядом у 2015 році і включав усіх провідних учених-лінгвістів з академічних установ та університетів, зумів дійти до консенсусного рішення і запропонувати нову редакцію правопису, яку винесли на громадське обговорення.
Нагадаємо, у червні 2019 року набрав чинності новий український правопис, яким змінено написання низки слів. Зокрема, зміни торкнулися написання фемінітивів (акторка, директорка, міністерка, лікарка тощо), йотування (проєкт, проєкція тощо), також за новим правописом слід писати пів години, пів огірка, пресслужба, експрезидент, индик, ирод, етер, мітологія, Атени тощо.
Як повідомлялося, з 1 січня 2025 року вступає в силу пункт 3 статті 21 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Згідно з цим пунктом, українська є єдиною і обов’язковою мовою зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).