Нумізмати світу борються на аукціоні за право володіти однією з найбільш унікальних монет у світі – давньоримським золотим ауреусом
Він був викарбуваний 2 000 років тому в пам’ять про вбивство римського полководця та імператора Юлія Цезаря. Про це повідомляється на офіційному порталі британського аукціонного дому Roma Numismatics Limited.
На лоті немає зображення самого Цезаря. Однак є один з його вбивць – Марк Юній Брут на аверсі монети. На реверсі відтіснені два кинджали і напис EID MAR (Eidibus Martiis, що з латини перекладається як «березневі іди», тобто середина березня. Саме в цей період був убитий Цезар).
Ціна за монету стартує від 652 тисяч доларів. Однак експерти аукціонного дому впевнені, що торги будуть дуже активними і лот буде проданий за скромними оцінками за 6,5 млн доларів. Чи не завищують вони очікування дізнаємося 29 жовтня. Саме тоді закінчуються торги.
Крім цієї монети, яку вирішив продати на аукціоні невідомий колекціонер, існує ще дві подібні. Одну з них можна побачити в Британському музеї, а друга зберігається у постійній колекції Центрального банку Німеччини.
Історики стверджують, що Цезаря попередили про загрозу його життю. Однак імператор не став нічого робити, не повіривши, що на нього можуть вчинити замах. 15 березня 44 року до нашої ери його вбила група сенаторів, завдавши 23 ножових удари. Серед змовників був Брут, який вважався одним з близьких друзів Цезаря. Імператор, побачивши його з кинджалом у руці, виголосив останні у своєму житті слова: «І ти, Брут?». Фраза стала крилатою і зараз означає зраду людини, якій цілком довіряли.
Через два роки після смерті імператора Брут відчеканив партію монет зі своїм портретом і двома кинджалами – своїм і друга Гая Касія, з яким він організував царевбивство, щоб звільнити Рим від тиранії. Є дані, що тоді загалом випустили монет серії EID MAR не менше 100 штук. Але буквально одиниці були зроблені з золота, основна ж частина – зі срібла. На сьогоднішній день відомо поки про існування 88 срібних.