Експерти застерігають від можливої втрати вітчизняної молочної галузі
За підсумками 2020-го майже 30% молочної продукції, яка з’явилася на полицях торгівельних мереж України, було ввезено з-за кордону. Про це повідомляє Асоціація виробників молока України.
Як зазначили експерти, динаміка зростання молочного імпорту шокуюча: протягом останніх трьох років імпорт молочних продуктів зростає різкими і несподіваними темпами. Зокрема, у 2018 році імпортних молокопродуктів в Україні зріс на 39%, у 2019 р. – на 67%, у 2020 р. – на 113%.
Так, в абсолютних цифрах у 2020 році Україна імпортувала молочної продукції в еквіваленті 1 млн тонн молока-сировини, що вдвічі більше, ніж у 2019-му.
Як зазначають аналітики, очевидні неконкурентні умови імпорту молочних товарів. Зокрема, у ключових країнах-експортерах діють спеціальні програми субсидування експорту, за рахунок яких стрімко зростає обсяг імпорту, але знижується його вартість. Крім того, вітчизняні торгівельні мережі розраховуються за імпортну «молочку» переважно по передоплаті, тоді як на українську продукцію діє відстрочка платежу до 90 днів.
«Тобто, по суті, за рахунок українського виробника торгівля фінансує імпорт. Несправедливі умови конкуренції вітчизняної молочної продукції з імпортною ставлять під питання наші плани і мрії про розвиток. Той мільйон тонн молока у вигляді імпортної продукції у 2020-му, мав би бути вироблений в Україні та дати робочі місця понад 15 тисячам робітників на МТФ і сплатити понад 1 мільярд гривень податків тільки на молочних фермах», – наголосили експерти галузі.
Враховуючи такий перебіг подій, Асоціація виробників молока закликає вживати заходів для розумного захисту вітчизняного молочного ринку, інакше Україна втратить молочну галузь економіки.
Нагадаємо, за даними Держстату виробництво молока в Україні падає на 4% щорічно вже два роки поспіль.