Значна кількість громадян не бачать особливої різниці між життям в Україні до і після СРСР
Як показують результати березневого опитування, протягом 30 років незалежності України українців набагато більше влаштовують такі сторони життя, як наявність широкого асортименту товарів і послуг (71% проти 7% в останнє тридцятиріччя до незалежності), свобода вираження поглядів (65 проти 9% в останнє тридцятиріччя до незалежності), можливості для самореалізації (44% проти 21% в останнє тридцятиріччя до незалежності), можливість впливати на дії влади (38% проти 8% в останнє тридцятиріччя до незалежності). Такі дані дослідження громадської думки наводить Соціологічна служба R@B Group.
Трохи в меншому ступені роки незалежності виграють у попереднього періоду в оцінці українцями свого соціального статусу – 33% опитаних більше задоволені ним в роки незалежності, а 25% – вважають більш високим в радянські часи. Єдиною стороною життя, яка більше влаштовувала українців за часів планової економіки, є гарантованість роботи і працевлаштування (55% за радянських часів проти 17% за часів незалежності).
Слід зазначити істотний відсоток респондентів, які не бачать особливої різниці між життям до і після проголошення незалежності або не можуть визначитися. Найбільшою мірою це стосується таких сторін життя, як можливість впливати на дії влади (25% вважають однаковою, а 29% – не можуть оцінити). У меншій мірі такі оцінки стосуються соціального статусу (19% вважають однаковим, а 22% – не можуть оцінити), свободи слова (21% вважають однаковою, а 15% – не можуть оцінити) і можливості самореалізації (18% вважають однаковою, а 17% – не можуть оцінити). Найменше невизначеності в оцінці українцями таких сторін життя, як наявність широкого асортименту товарів і послуг (10% вважають однаковим, а 12% – не можуть оцінити) і гарантованість роботи та працевлаштування (10% вважають однаковою, а 18% – не можуть оцінити).
Оцінка тієї чи іншої сторони життя має певні закономірності та соціально-демографічні особливості.
Так, в наявності широкого асортименту товарів і послуг – незважаючи на те, що більшість опитаних усіх категорій в цьому відношенні віддає перевагу рокам незалежності, слід зазначити порівняно більш високий рівень переваги радянським часам серед представників старшої вікової групи 60+ і серед тих, хто ідентифікує себе перш за все радянською людиною.
У свободі вираження поглядів – не дивлячись на те, що більшість опитаних усіх категорій віддає перевагу незалежності, слід зазначити порівняно більш високий рівень переваги радянським часам серед представників старшої вікової групи 60+ і особливо серед тих, хто ідентифікує себе насамперед радянською людиною.
Можливості самореалізації – кращими в радянські часи вважають більшість представників старшої вікової категорії та тих, хто ідентифікує себе насамперед радянською людиною. Решта віддають перевагу рокам незалежності.
Можливість впливати на дії влади – більш влаштовує в роки незалежності представників всіх категорій респондентів, крім тих, хто ідентифікує себе насамперед радянською людиною, більшість з них віддає перевагу радянським часам.
Оцінка соціального статусу істотно змінюється в залежності від вікової приналежності: серед українців до 50 років більшість влаштовує їх соціальний статус в роки незалежності, серед п’ятидесятирічних майже порівну тих, хто вважає за краще часи як до, так і після проголошення незалежності, серед найстарших однозначно переважають ті, кого більше влаштовував їх соціальний статус в радянські часи. А найбільший відсоток тих, кого більше влаштовував їх соціальний статус в радянські часи, серед респондентів, які вважають себе радянськими людьми.
Гарантованість роботи і працевлаштування – в радянські часи влаштовувала більшість категорій опитаних. Виняток становить молодь до 30 років, яка народилася пізніше, але й серед молоді думки з приводу можливостей працевлаштування в різні історичні періоди розділилися майже порівну.
Опитування проводилося в період з 4 по 14 березня 2021 року. Методом особистого інтерв’ю було опитано 1 801 респондент у віці від 18 років і старше. У всіх регіонах України за винятком окремих непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь. Соціологічна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.
Нагадаємо, згідно з даними соцопитування, понад 60% жителів країни вважають себе громадянами України.