headerImage
Суспільний інтерес

Українці розповіли про свої настрої після 30 років незалежності країни

Антон Годенко

Значна кількість громадян не бачать особливої різниці між життям в Україні до і після СРСР

Як показують результати березневого опитування, протягом 30 років незалежності України українців набагато більше влаштовують такі сторони життя, як наявність широкого асортименту товарів і послуг (71% проти 7% в останнє тридцятиріччя до незалежності), свобода вираження поглядів (65 проти 9% в останнє тридцятиріччя до незалежності), можливості для самореалізації (44% проти 21% в останнє тридцятиріччя до незалежності), можливість впливати на дії влади (38% проти 8% в останнє тридцятиріччя до незалежності). Такі дані дослідження громадської думки наводить Соціологічна служба R@B Group.

Трохи в меншому ступені роки незалежності виграють у попереднього періоду в оцінці українцями свого соціального статусу – 33% опитаних більше задоволені ним в роки незалежності, а 25% – вважають більш високим в радянські часи. Єдиною стороною життя, яка більше влаштовувала українців за часів планової економіки, є гарантованість роботи і працевлаштування (55% за радянських часів проти 17% за часів незалежності).

Слід зазначити істотний відсоток респондентів, які не бачать особливої різниці між життям до і після проголошення незалежності або не можуть визначитися. Найбільшою мірою це стосується таких сторін життя, як можливість впливати на дії влади (25% вважають однаковою, а 29% – не можуть оцінити). У меншій мірі такі оцінки стосуються соціального статусу (19% вважають однаковим, а 22% – не можуть оцінити), свободи слова (21% вважають однаковою, а 15% – не можуть оцінити) і можливості самореалізації (18% вважають однаковою, а 17% – не можуть оцінити). Найменше невизначеності в оцінці українцями таких сторін життя, як наявність широкого асортименту товарів і послуг (10% вважають однаковим, а 12% – не можуть оцінити) і гарантованість роботи та працевлаштування (10% вважають однаковою, а 18% – не можуть оцінити).

Оцінка тієї чи іншої сторони життя має певні закономірності та соціально-демографічні особливості.

Так, в наявності широкого асортименту товарів і послуг – незважаючи на те, що більшість опитаних усіх категорій в цьому відношенні віддає перевагу рокам незалежності, слід зазначити порівняно більш високий рівень переваги радянським часам серед представників старшої вікової групи 60+ і серед тих, хто ідентифікує себе перш за все радянською людиною.

У свободі вираження поглядів – не дивлячись на те, що більшість опитаних усіх категорій віддає перевагу незалежності, слід зазначити порівняно більш високий рівень переваги радянським часам серед представників старшої вікової групи 60+ і особливо серед тих, хто ідентифікує себе насамперед радянською людиною.

Можливості самореалізації – кращими в радянські часи вважають більшість представників старшої вікової категорії та тих, хто ідентифікує себе насамперед радянською людиною. Решта віддають перевагу рокам незалежності.

Можливість впливати на дії влади – більш влаштовує в роки незалежності представників всіх категорій респондентів, крім тих, хто ідентифікує себе насамперед радянською людиною, більшість з них віддає перевагу радянським часам.

Оцінка соціального статусу істотно змінюється в залежності від вікової приналежності: серед українців до 50 років більшість влаштовує їх соціальний статус в роки незалежності, серед п’ятидесятирічних майже порівну тих, хто вважає за краще часи як до, так і після проголошення незалежності, серед найстарших однозначно переважають ті, кого більше влаштовував їх соціальний статус в радянські часи. А найбільший відсоток тих, кого більше влаштовував їх соціальний статус в радянські часи, серед респондентів, які вважають себе радянськими людьми.

Гарантованість роботи і працевлаштування – в радянські часи влаштовувала більшість категорій опитаних. Виняток становить молодь до 30 років, яка народилася пізніше, але й серед молоді думки з приводу можливостей працевлаштування в різні історичні періоди розділилися майже порівну.

Опитування проводилося в період з 4 по 14 березня 2021 року. Методом особистого інтерв’ю було опитано 1 801 респондент у віці від 18 років і старше. У всіх регіонах України за винятком окремих непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь. Соціологічна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Нагадаємо, згідно з даними соцопитування, понад 60% жителів країни вважають себе громадянами України.

 

Теги розділу

настрій
незалежність
Останні новини
Опитування
poll2x
53

голоси

Бліц

Голосування

Залишився 1 день 18 годин

Чи вірите ви у обіцянки влади подолати пандемію в Україні до кінця 2021 року?

Очільник Міністерства охорони здоров'я України сподівається, що країні вдасться подолати коронавірусне захворювання до кінця 2021 року. Про це чиновник заявив на урядовому засіданні 7 квітня. "Нам потрібно переконати 70% дорослого населення України прийти до пунктів щеплення і зробити його ... Я впевнений, що нам вдасться це зробити, вдасться переконати, і вдасться повністю подолати коронавірусну хворобу в нашій країні до кінця 2021 року", — сказав Максим Степанов. При цьому станом на 7.04.2021 року перше щеплення в Країні отримали усього 320 тисяч осіб, друге щеплення – 2 особи. Наразі точних відомостей про те, коли, в якому обсязі і якими саме вакцинами буде забезпечене населення, немає. Хоча прем’єр-міністр Шмигаль заявляє про наявність контрактів, що можуть забезпечити щепленнями 50 відсотків населення. Профільний міністр малює райдужні перспективи: «Це майже 6 млн щеплень на місяць або 270 тисяч щеплень на добу без вихідних. Чи можемо ми це зробити? Так». Ви вірите у спроможність чинної влади ефективно провести кампанію з вакцинації населення?

Image

IViche Blitz

4 коментарі


poll5x
9

голосів

Голосування

Залишилось 18 годин

Чи дотримуєтеся Ви правил Великого посту?

Великий піст - найголовніший і найсуворіший пост для християн. Його дата кожного року змінюється, але триває він все одно - 40 днів. Відразу після закінчення посту християни відзначають велике свято - Великдень. Цього року Великий піст розпочався 15 березня і триватиме до 1 травня включно. Чи дотримуєтеся Ви канонів та звичаїв Великого посту?

Image

Евген Дем'янов

1 коментар


poll3x
7

голосів

Раунд 1/2

Залишилось 3 дні 18 годин

Чи підтримуєте ви рішення Мін'юсту автоматичного арешту рахунків будь-яких боржників, зокрема, за комунальні послуги?

23 березня Мін'юст видав наказ, згідно якого арештувати рахунки громадян зможуть через борги зі сплати «комуналки», тіла кредиту або відсотків, аліментів або несплати штрафів за порушення правил дорожнього руху.Банки за поданням державного чи приватного виконавця арештовуватимуть рахунки боржника. Гроші спишуть та перерахують на рахунки органу державної виконавчої служби або приватного виконавця. Далі гроші потраплять до стягувачів.

Image

Володимир Сонюк

1 коментар


banner

Поширити:

Вам може сподобатись