Громадяни в середньому витрачають на їжу половину свого бюджету
Встановлене Законом №1115-ІХ у березні 2021 року ПДВ на рівні 14% призвело до подорожчання м’ясної та молочної продукції на 6–10%. Такі дані моніторингу публікує Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки».
Як зазначають експерти Інституту, м’ясокомбінати та молокопереробні підприємства через податкову дискримінацію змушені доплачувати 7,2% від закупівельної ціни на тварин та молоко замість тих, хто їх їм збуває через різницю ПДВ. Таким чином переплата 7,2% покладається на кишені споживача, через що продукція дорожчає на 6–10%.
При цьому, як зазначили в Інституті, українці мають низьку купівельну спроможність через пандемію. Вони витрачають в середньому 50% свого доходу на їжу, коли у країнах ЄС цей показник складає 10–30%.
Водночас споживання м’яса в Україні найнижче серед усіх країни Європи – 45 кг на душу населення в рік проти рекомендованих 80 кг.
«Ситуація з молоком не ліпша. Окрім того, збільшилась тінізація ринку, кількість фальсифікату, а також з’явились «сірі» схеми через подроблення юридичних осіб на ФОПи. А втрати держбюджету від таких схем сягатимуть 20 млрд грн в рік», – наголосили в Інституті.
Нагадаємо, у травні 2021 року порівняно з відповідним місяцем 2020 року ціни на продукти харчування зросли на 30,1%.