headerImage
Наука і освіта

Уперше за 30 років археологи знайшли зимівники козаків з артефактами

Анна Головаш

Цінні знахідки XVIII сторіччя знайшли під час розкопок у Національному заповіднику «Хортиця»

На острові Хортиця, який розташований поблизу Запоріжжя, українські вчені знайшли зимівники козаків із давніми артефактами. Це вперше за 30 років археологам вдалося натрапити на козацькі хутірки. Їх було знайдено в Совутиній балці, про це повідомляє інформагентство «Укрінформ».

Учені вже знають приблизний вік знахідок, їх датують XVIII століттям.

За словами одного з вчених, зимівники українських воїнів були знайдені під час досліджень північно-західної частини острова Хортиця. План розкопок був складений з метою дізнатися, як заселявся край, особливо в період козацтва XVI−XVIII століття.

«За нашими даними, на Хортиці було 17 зимівників. Останній виявили у 1993 році», – розказав завідувач відділом охорони пам’яток заповідника Дмитро Кобалія.

Натрапити на цінні знахідки археологам вдалося вже наприкінці сезону розкопок.

Як розповідає Кобалія, їхній об’єкт розкопок має невеликі розміри – лише 2,5 на 2 метри. Усередині знайшли рештки двох груб і декілька артефактів, а саме: кулі-дробинки, уламки скляних пляшок, пряжку. Завдяки цим предметам історики змогли визначити час, коли хутірки були приблизно побудовані. Так, об’єкт датують XVIII століттям.

«Швидше за все, ми натрапили на господарську споруду або тут випалювали вугілля, або селітру робили. Або, може статися, що це була польова кухня. Вона мала стіни і дві склепінчасті груби у вигляді хлібних буханців. Це була надземна споруда. Поруч мали бути й житлові споруди», – пояснив археолог.

На думку вченого, такі знахідки говорять про щільне заселення території: «Оскільки зимівники це хутори, де мешкали тисячі козаків. Вони займалися риболовлею, полюванням, ремеслами, вели господарство. Це була економічна основа Січі».

До речі, більша частина козаків не жили на Запорізькій Січі. Там знаходилися тільки так би мовити професійні військові, обов’язками яких була військова справа. А решта мешкали у таких зимівниках і примикали до війська безпосередньо перед військовими походами. Пізніше на місцях цих осередків виникали села, і так потім з’явився Олександрівськ – назва Запоріжжя до 1921 року.

Нагадаємо, нещодавно українські історики знайшли на Хортиці останки скіфського воїна, які там зберігалися вже більше 2 500 років.

Теги розділу

артефакт
козак
banner
Останні новини

Австрійське село, яке тисячу років називалося Fucking, з 1 січня змінить назву

27 листопада 2020 20:05


Через карантин в Україні на 54% збільшилася кількість повідомлень про домашнє насильство

27 листопада 2020 19:23


Міноборони: цьогоріч ВМС отримають понад 20 відремонтованих суден

27 листопада 2020 17:48


З жовтня в Україні стало більше на 1 740 машин із «зеленими» номерами

27 листопада 2020 17:26

Опитування
poll3x
13

голосів

Раунд 2/2

Залишилось 29 днів 21 година

Міністерство охорони здоров'я оновило стандарти госпіталізації хворих з COVID-19. На Вашу думку - це :

Тепер середня тяжкість захворювання буде визначатися при рівні сатурації (насичення крові киснем) у 92%, а не 93%, як зараз. Критерії, що визначають необхідність у госпіталізації: частота дихання – менше 10 або більше 30; сатурація – менше 92%; порушення свідомості; наявність низки супутніх захворювань.

Image

Павло Нера

0 коментарів


poll2x
9

голосів

Голосування

Залишилось 4 дні 21 година

Чи підтримуєте ви легалізацію медичного канабісу?

25 жовтня, в день місцевих виборів, було проведено всеукраїнське опитування, ініційоване Президентом України Володимиром Зеленським. Одне з п’яти питань стосувалося легалізації канабісу в медичних цілях. Згідно з результатами опитування, які охопили 74% підрахованих анкет, 64,8% українців підтримують легалізацію канабісу, 29,5% – проти.

Image

Ия Яновски

0 коментарів


poll3x
5

голосів

Голосування

Залишився 10 днів 21 година

Шоу «Міністр хворіє в прямому ефірі»: чи справді Максим Степанов проходить «шлях звичайного пацієнта»?

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов, який захворів на минулому тижні, пообіцяв у неділю пройти весь шлях «звичайного пацієнта», доповідаючи своїм фоловерам в соцмережі про кожен етап цього шляху. «Я планую пройти весь цей період, як звичайний пацієнт, фіксувати всі етапи й одразу, разом із командою Міністерства охорони здоров’я, шукати шляхи вирішення проблемних питань. Інформацією щодо свого «шляху пацієнта» я ділитимуся з вами щодня», – написав Степанов на своїй сторінці у «Фейсбуці». Детальніше – тут: https://iviche.com/news/koronavirus-ta-kabmin-v-sekretariati-zalyshylosia-tilky-dvoie-zdorovykh-stepanov-zrobyv-druhyy-krok-khvoroho

Image

Ия Яновски

0 коментарів


banner

Поширити:

Вам може сподобатись