Обмеження на поїздки, закриті кордони держав і “дистанційка” в університетах підтверджують, що багато учнів 2021 року не підуть на навчання
У зв’язку з цим ЄС виділяє 200 млн євро, щоб забезпечити дистанційне навчання і зберегти програму Erasmus+.
У міру того, як студенти повертаються до університетів, починається новий цикл обмінів Erasmus, але пандемія COVID-19 змінила спосіб реалізації програм студентської мобільності ЄС. Студенти європейських (і неєвропейських) університетів будуть вчитися в зарубіжних університетах, як і раніше, але вирішальний аспект мобільності знаходиться під загрозою.
Студенти можуть вступати до закладів як зазвичай, але деякі університети не запрошують їх приїжджати до своїх кампусів, а тільки проводять онлайн-класи. Інші пропонують повну або змішану мобільність, при якій студенти навчаються дистанційно, з можливістю виїхати за кордон, якщо й коли це дозволять обставини, згідно даних ScienceBusiness.
«Це вперше в програмі Erasmus+», – сказав Костіс Гіаннідіс, президент Студентської спільноти Erasmus (ESN). Крім того, побоювання з приводу COVID-19 і подорожей означають, що все менше студентів хочуть брати участь в програмі. Статистичних даних поки немає, але Гіаннідіс повідомляє: «Ми знаємо, що інтерес місцевих асоціацій знизився».
Івана Дідак, старший співробітник з питань політики в Guild, асоціації науково-дослідних європейських університетів, сказала, що задоволена зусиллями Європейської комісії із забезпечення продовження обміну студентами, але попередила, що планування мобільності в програмі залишається важким і вартісним. «Університети повинні будуть виділити значні ресурси для досягнення показників мобільності до початку COVID-19», – проінформувала вона.
Гарна новина для студентів полягає в тому, що гранти для нової цифрової програми Erasmus+ залишаться такими ж, як і раніше. Крім забезпечення більшої гнучкості, комісія інвестує 200 млн євро в розширення цифрових ресурсів і розвиток творчості, а протягом наступних тижнів оголосить конкурс проектних пропозицій.
«Розвиток цифрової освіти та навичок – це правильний напрямок не тільки через COVID-19, а й тому, що ми вступаємо в нову цифрову еру», – сказав Гіаннідіс. Однак онлайн-навчання повинно доповнювати, а не замінювати традиційне очне навчання.
Додаткові 200 млн євро, які потрібно інвестувати в цифрові програми і програми творчості, не є «новими» грошами. Щороку деякі проекти Erasmus+ не використовують весь свій бюджет. Цього року ці кошти були зібрані національними та центральними агентствами через COVID-19.
Новий семестр є останнім в рамках діючої системи Erasmus+. З 2021 року стартує нова програма з новим бюджетом. «Вона буде більш цифровою, більш інклюзивною, більш екологічно-стійкою, і Європейська комісія прагне зробити програму більш міжнародною», – повідомив Гіаннідіс.
Зміни будуть включати стимули для студентів, які будуть подорожувати поїздом або автобусом; спрощення та оцифрування процедур подачі заявок; і більш високі цілі участі для країн, що не входять в ЄС. «Змішана мобільність» також знаходиться в списку змін. COVID-19 змінив терміни впровадження цього нового типу обміну студентами, але офіційно його планувалося запустити в 2021 році. Комісія також нещодавно оголосила тендер на оновлення мобільної програми Erasmus+, щоб включити можливість подачі заявок зі смартфона.
Бюджет на даний час знаходиться в парламенті та очікує затвердження. Після цього буде зроблено поділ між різними програмами Erasmus+, і остаточні деталі освітньої програми ЄС будуть офіційно узгоджені.