За час роботи депутати ВР IX скликання зареєстрували близько трьох тисяч законопроєктів
Окремі народні депутати демонструють надвисокі показники реєстрації законопроєктів, реєструючи нові проєкти законів фактично щотижня. Такі результати дослідження наводять експерти Комітету виборців України.
Як зазначили у КВУ, серед Топ-10 депутатів, які зареєстрували найбільшу кількість законопроєктів Наталія Королевська («Опозиційна платформа За життя») – автор 240 законопроєктів, Юрій Солод (ОПЗЖ) – 221 законопроєктів, Галина Третьякова («Слуга Народу») – 178 законопроєктів, Данило Гетманцев («Слуга Народу») – 177 законопроєктів, Михайло Цимбалюк (ВО «Батьківщина») – 173 законопроєкти.
Також до списку лідерів потрапили Дмитро Любота («Слуга Народу») із 172 законопроєктами, Сергій Гривко («Слуга Народу») – 164 законопроєкти, Юлія Тимошенко (ВО «Батьківщина») – 154 законопроєкти, Георгій Мазурашу («Слуга Народу») – 151 законопроєкт та Ярослав Железняк («Голос») – 145 законопроектів.
Загалом тридцять сім народних депутатів за півтора роки роботи Верховної Ради стали авторами вже понад 100 законопроєктів.
«Варто відзначити різноманітність тематики законопроєктів, які подають народні депутати. До прикладу, Королевська є членом Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, але при цьому подає законопроєкти на тему сільського господарства, виконання Мінських угод, освіти, грального бізнесу, законодавства про референдуми. Схожа ситуація й в інших депутатів-рекордсменів», – зазначив голова КВУ Олексій Кошель.
За його словами, проблема полягає не стільки в кількості законопроєктів, скільки в їх якості. Більшість документів подаються депутатами без належного професійного обговорення на стадії розробки законопроєкту. В результаті законопроєкти часто є неякісними, що призводить до проблеми законодавчого спаму. Крім того, депутати часто зловживають можливостями для реєстрації законопроєктів, подаючи десятки малозмістовних ініціатив. Попри те, що більшість із них фактично не мають шансів бути ухваленими, в такий спосіб парламентарі можуть звітувати перед виборцями про свою законодавчу «ефективність».
Загалом, як підрахували у КВУ, за час роботи ВР IX скликання народні депутати зареєстрували 2 997 проєктів законів.
Як повідомлялося, за спостереженнями експертів Комітету виборців України, у ВР фактично існує монополія на прийняття законодавчих рішень і шанси на ухвалення законопроєктів авторства опозиційних депутатів є суто символічними, оскільки депутати «Слуги Народу» фактично сформували монополію на прийняття законів.