headerImage
Наука і освіта

Знайдений в Антарктиді кит виявився на триста років старшим київського князя

Антон Годенко

У музеях світу є лише декілька десятків скелетів синіх китів, але більшість із них належать іншому підвиду

Українські вчені встановили вік рештків велетенського кита, знайденого на острові Расмуссен, неподалік від української арктичної станції ім. Вернадського. Про це на своїй сторінці у соцмережі повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

«Вчені НАНЦ отримали результати радіовуглецевого аналізу зразків, зробленого в лабораторії у Познані, Польща. Завдяки цьому дослідженню було визначено вік залишків кита: він становить 1 350 років (плюс/мінус 30 років). Тільки уявіть: це означає, що він помер у сьомому столітті, в епоху вікінгів та цивілізації майя, за три сторіччя до княгині Ольги і князя Володимира», – написали вчені Центру.

Також науковці зазначили, що рештки належали синьому киту – найбільшому киту і взагалі тварині в світі. За довжиною щелепи встановлено, що цей кит був завдовжки щонайменше 26 метрів. Він належав до південного (антарктичного) підвиду – це найбільший підвид серед синіх китів.

Варто зазначити, що це відкриття має надзвичайне значення, оскільки загалом у музеях світу є лише декілька десятків скелетів синіх китів, і більшість із них належать іншому підвиду. Унаслідок китобійного промислу до 1960-х синій кит був практично повністю винищений. З 1963 року вид перебуває під охороною, але через незаконний (зокрема, радянський та японський) промисел відновлення популяції не відбувалося. На середину 1980-х, за даними міжнародної китобійної комісії, в світі залишалося не більше 200-1400 особин.

Перед епохою промислу антарктичний синій кит був одним із найчисельніших – популяція становила 250-300 тисяч особин.

Наразі, попри всі природоохоронні заходи, антарктичний синій кит залишається дуже рідкісним – його чисельність становить 1,6-3 тисячі особин (такий великий діапазон в оцінці засвідчує, наскільки мало даних ми маємо про цих морських велетнів). Але до відновлення популяції треба ще принаймні 200 років, звісно за умови, що не виникнуть інші загрози.

Наступні дослідження решток кита включатимуть генетичний аналіз, що дозволить знайти нові відомості про еволюцію синіх китів і демографію їхніх давніх, нині знищених стад.

Нагадаємо, група єменських рибалок знайшла у туші кашалота, яка плавала у Аденській затоці, амбру – рідкісну речовину, що використовується в парфумерії як фіксатор запаху для дорогих парфумів, і коштує 1,5 млн доларів.

Антарктидакитполярники
Опитування
poll5x
126

голосів

Голосування

Залишилось 15 днів 3 години

Якою ви бачите реформу ЗСУ після перемоги?

Збройні Сили України стали символом стійкості, але потребують структурних змін після перемоги. Якою має бути армія в мирний час?

Image

IViche Blitz

0 коментарів


poll5x
111

голосів

Голосування

Залишилось 15 днів 3 години

Наскільки якісною та доступною є медицина у вашому населеному пункті?

Під час війни багато закладів охорони здоров’я зазнали руйнувань. Як ви оцінюєте доступність та якість медичних послуг там, де ви живете?

Image

IViche Blitz

0 коментарів


Поширити:

Вам може сподобатись