Банкіри розповіли у кого найбільше шансів отримати кредити
Українські банкіри розповіли яким громадянам найчастіше видають кредити. Відповідно до портрета ідеального позичальника, банки охоче видадуть позику мешканцям столиці, яким 38-40 років, і вони отримують до 30 тисяч гривень на місяць, передає сайт Finance.ua.
Портрет українського позичальника банкіри склали під час круглого столу «Іпотека у 2021 році: як нова держпрограма вплине на розвиток іпотечного кредитування».
За словами старшої економістки управління аналізу системних ризиків департаменту фінансової стабільності НБУ Альони Шмигель, середній вік позичальника в країні складає 38 років.
«Частка боржників до 30 років складає до 20%. А середньомісячний дохід позичальника – майже 50 тисяч гривень. Позичальникам із доходом до 20 тисяч гривень за минулий рік було видана лише чверть кредитів», – розповіла Шмигель.
Також найчастіше іпотеку видають на стандартний період від 15 до 20 років. Середньозважений строк складає 13 років і 7 місяців. Але реальний строк все ж таки коротший. Так, кредити, які були сплачені минулого року, в середньому «прожили» 10 років. Середній перший внесок був більшим за 40%. І при цьому рівень боргового навантаження відповідав 45%.
Інформація конкретних банків близька до середніх значень. Зазвичай, це сім’я із середнім рівнем доходу від 25 до 30 тисяч гривень. Приблизно 60% іпотечних угод по банку складаються у столиці.
Наприклад, заступник голови правління «Правекс Банку» Семен Бабаєв розповів про кредитування в його банку. Так, перший внесок становить 30%, а строк кредиту – до 20 років.
«Це IT-сегмент, лікарі, управлінці середніх і вищих рівнів – керівники, підприємці. Це середній клас, середній +, немасовий сегмент», – уточнив Бабаєв.
В «Ощадбанку» склали портрет громадянина, якому вони охоче видають кредити. Середній вік позичальника в цьому банку становить 40 років, і він мешкає у Києві.
«У нас приблизно 40–50% угод по столиці. Міста-мільйонники дають решту відсотків. В інших обласних центрах, я вже не кажу про райони, дуже мало угод навіть на вторинному ринку. Наші позичальники – це мешканці великих міст, які отримують зарплату від 25 до 30 тисяч гривень на місяць. І також у них є додатковий дохід від інших джерел – від оренди, депозиту тощо», – розповів заступник голови правління «Ощадбанку» Антон Тютюн.
Нагадаємо, більшість українців при купівлі житла віддає перевагу брати у борг у п’яти банків.