За традицією американське видання оцінює лише нововидані англійською книжки, часто – на теми історії та сучасності США
До списку топ-10 книг 2021 року за версією New York Times входять:
- Імболо Мбу, «Ох і красивими ж ми були» (How Beautiful We Were). Дія відбувається в африканському селі у 1980 році, через екологічну катастрофу там помирають діти.
- Кеті Кітамура, «Інтимності» (Intimacies). Історія перекладачки міжнародного суду Гааги, яка постійно спілкується з військовими злочинцями – і це тло увиразнює розповідь про її бурхливі стосунки з чоловіком.
- Оноре Фанон Джефферс, «Любовні пісні W.E.B. Du Bois» (The Love Songs of W.E.B. Du Bois). Сага, що торкається тем расових проблем і американської історії.
- Патрісія Локвуд, «Ніхто це не обговорює» (No One Is Talking About This). Це мемуари літераторки про юність. Американське видання описує книжку «як вірш у прозі – піднесений, інтимний, філософський, веселий, зворушливий».
- Бенджамін Лабатут, «Коли ми перестаємо розуміти світ» (When We Cease to Understand the World). Гібрид художньої та наукової літератури не без гумору – це історії найбільших мислителів ХХ століття, «екстаз та агонія наукових проривів».
- Туве Дітлевсен, «Копенгагенська трилогія: Дитинство; Молодість; Залежність» (The Copenhagen Trilogy: Childhood; Youth; Dependency). Це англійський переклад мемуарів відомої літераторки, які данською вийшли понад півстоліття тому. Стрижнева тема – «боротьба за примирення мистецтва з життям».
- Клінт Сміт, «Як повідомлялося: Розплата з історією рабства по всій Америці» (How the Word Is Passed: A Reckoning With the History of Slavery Across America). Автор відвідав місця, де колись було поширене рабство, взяв інтерв’ю з активістами та краєзнавцями, додав наукові дослідження та особисті роздуми.
- Андреа Елліотт, «Невидима дитина: бідність, виживання та надія в американському місті» (Invisible Child: Poverty, Survival and Hope in an American City). З одного боку, це історія про бездомну нью-йоркську дитину та її родину, про боротьбу з бідністю, бездомністю та залежністю. З іншого боку, авторка для написання книжки роками спостерігала і за іншими бездомними дітьми у притулках, школах, залах суду.
- Аннетт Ґордон-Рід, «У день 16 червня» (Оn Juneteenth). 16 червня у назві книги – День Звільнення Рабів у США – отже, йдеться про афроамериканців. Авторка дослідила расові проблеми штату Техас, зробивши й узагальнення щодо всієї світової історії.
- Хізер Кларк, «Червона комета: коротке життя та палюче мистецтво Сильвії Плат» (Red Comet: The Short Life and Blazing Art of Sylvia Plath). Біографія відомої феміністської літераторки, авторки культового роману «Під скляним ковпаком». У 2022 році відзначатиметься 90-річчя від народження Сильвії Плат, а у 2023 році – 60-річчя її загибелі.
Нагадаємо, переможцем Букера-2021 став Деймон Ґалґут.