Понад 40 банків заборгували вкладникам близько 100 мільярдів гривень
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у наступному році планує розробити та затвердити нормативно-правову базу для поширення гарантій Фонду на вклади фізосіб, залучені небанківськими фінустановами; завершити реструктуризацію боргів перед Міністерством фінансів, приєднати до системи гарантування «Ощадбанк» і удвічі збільшити гарантовані суми виплат вкладникам у разі виникнення проблем з банками. Про це повідомляє пресслужба ФГВФО з посиланням на слова директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлани Рекрут.
«Цього року нам вдалося отримати надважливе рішення: Рада з фінансової стабільності погодила програму реструктуризації боргу Фонду перед Мінфіном. Це дає нам можливість почати обіцяне поетапне підвищення гарантованої суми відшкодування. Наразі розглядається можливість двоетапного підняття суми гарантування. Перший етап уже наступного року: підвищення гарантованої суми удвічі (з 200 тис. до 400 тис. грн, – ред.). Відповідне рішення має бути проголосоване Верховною Радою», – сказала Рекрут.
За її словами, станом на жовтень цього року, на фінансовому ринку діяло 327 кредитних спілок, членами яких є 442.9 тис. особи. Із них – 19.2 тис. осіб мають депозитні рахунки на суму трохи більше 1,4 млрд гривень. При цьому середній розмір вкладу складає 73,8 тис. гривень. Страхових компаній на ринку діє 215, але страховиків, які займаються виключно страхуванням життя – лише 20. Застраховані в них 5,6 млн осіб, резерви із страхування життя яких складають близько 11,9 млрд гривень. Для порівняння, учасниками Фонду гарантування на початок листопада є 73 банки, які мають на своїх рахунках 575,1 млрд грн, а можлива сума відшкодування за вкладами сягає 334,5 млрд гривень.
Як зазначили у Фонді, на сьогодні уже ліквідовано 48 неплатоспроможних фінустанов, 14 із них – цього року. В активній фазі ліквідації залишається три банки, у тому числі АТ АКБ «Аркада», визнаний неплатоспроможним у 2020-му. Його вкладникам уже виплачено понад 170 млн грн гарантованого відшкодування. Загалом упродовж року Фонд виплатив вкладникам неплатоспроможних банків понад 373 млн грн гарантованого відшкодування та повернув кредиторам банків понад 7,2 млрд гривень.
Попри коронакризу цього року також вдалося не зупинити продажі активів і отримати майже 4 млрд грн надходжень від проведених аукціонів та перевиконати план орендних надходжень.
Загалом з 2012 р. надходження від продажу, погашення кредитів, цінних паперів та оренди майна неплатоспроможних банків склали майже 60 млрд гривень. Між тим, низька якість активів неплатоспроможних банків стала причиною неможливості повністю розрахуватися з кредиторами. Зараз Фонд активізував роботу задля притягнення до відповідальності пов’язаних з банками осіб та відшкодування збитків кредиторів за їхній рахунок.
Станом на 1 листопада 2020 р. Фондом подано 58 позовних заяв щодо 42 банків. Загальна кількість відповідачів, які є пов’язаними особами цих банків, – 743 особи. Загальна сума позовних вимог складає понад 98,4 млрд гривень.
«Ми розпочали активну роботу з пошуку та повернення виведених активів в іноземних юрисдикціях. Цього року запустили процеси щодо чотирьох банків: «Дельта банк», «Фінанси і Кредит», «Імексбанк», «Національний кредит». Зараз оголошено ще два конкурси на закупівлю послуг з пошуку та арешту активів щодо двох пулів банків – «Фідобанк», «Євробанк», «Вектор банк» та «ВіЕйБі банк», «Фінансова ініціатива». Наступного року розпочнемо відповідну роботу ще в ряді банків», – наголосили у ФГВФО.
Нагадаємо, у 2020 р. обсяги іпотечного кредитування зросли на 16% і склали 2,3 млрд гривень.