За минулий рік льодовиковий щит втратив рекордну кількість криги – 530 млрд тонн
Від найбільшого арктичного льодовикового шельфу, розташованого в районі Ньйогхальвфьєрдсфьойрдена (79N) на північному сході Гренландії, відколовся величезний шматок льоду. Як повідомляє BBC, площа шматка склала близько 110 кв. км і, судячи з супутникових фото, він розколовся на безліч дрібних фрагментів.
Причиною розколу шельфу стали зміни клімату в Гренландії. За словами вчених, з 1980 р. середня температура повітря в цьому регіоні зросла на 3 градуси Цельсія.
Океанографи також зафіксували підвищення температури води в морі: найімовірніше, це означає, що лід у шельфі тане знизу.
«79N отримав титул найбільшого льодовикового шельфу, який залишився в Арктиці, зовсім недавно – після того, як у 2010 і 2012 роках зменшилася площа льодовика Петермана на північному заході Гренландії, – пояснив професор Джейсон Бокс з Центру геологічних досліджень Данії і Гренландії. Вчений зазначив, якщо потепління триватиме, цей регіон стане одним із епіцентрів танення льоду в Гренландії.
За даними дослідників, за 2019 р. було зафіксовано рекордне зменшення Гренландського льодовикового щита – він втратив близько 530 млн тонн. Цього достатньо, щоб підняти світовий рівень моря на 1,5 міліметра.
Як повідомлялося раніше, через постійне підвищення рівня CO2 в атмосфері у 2025 р. клімат Землі може повернутися на рівень епохи австралопітеків.